Ці напої корисні, але вимивають залізо з організму: будьте обережні

15 грудня 2022, 18:11
Читать новость на русском

Джерело:

Express

Користь від споживання цих напоїв буде не завжди виправданою, адже вони не дають засвоїтись залізу. Чому цей компонент важливий для організму та яких напоїв варто уникати, розповідаємо далі.

Залізо входить у склад гемоглобіну – це білок, який є в еритроцитах та відповідає за транспортування кисню від легенів у інші частини тіла. Значна частина людей у світі страждає від дефіциту цього важливого компоненту, зокрема й через здатність певних речовин вимивати його з організму.

Цікаво Що варто знати про біль у спині: причини його виникнення та лікування

Які напої вимивають залізо з організму

Причиною нестачі заліза може бути не поганий раціон, а надмірне споживання поліфенолів. Саме вони у 50% стають причинами анемії серед населення у всьому світі. Містяться поліфеноли у різних напоях та їжі, тож про їхнє існування ви можете навіть не здогадуватись.

Ви опиняєтесь у групі ризику залізодефіцитної анемії, якщо полюбляєте пити чай. Цей гарячий напій сповільнює всмоктування заліза через потужні антиоксиданти катехіни. Ці сполуки поліфенолів також присутні у більшості трав'яних відварів. Дослідження, яке з'явилось в British Journal of Nutrition, каже, що напої, які містять 20 – 50 міліграмів загальних поліфенолів, зменшують вміст негемового заліза в хлібних стравах на 50 – 70%.

Під час лікування запалення важливо підтримати організм, не нашкодивши іншим органам. Як можна позбутися запалення, дізнайтесь у нашому матеріалі.


Чай призводить до анемії / Фото Pexels

Також негативна дія може різнитись в залежності від виду напою:

  • чорний чай пригнічує від 79 до 94%;
  • м'ятний чай – 80%; 
  • какао – 71%,
  • вербена – 59%; 
  • квіти липи – 52%;
  • ромашка – 47%.

При однаковій концентрації загальних поліфенолів чорний чай був більш інгібіторним, ніж какао, і більш інгібіторним, ніж трав'яні чаї з ромашки, вербени, липового цвіту та перцевого чаю,
– зазначають дослідники.

Нагадаємо, що необхідне організму негемове залізо міститься переважно в рослинних продуктах: цільне зерно, горіхи, насіння, бобові та листова зелень.