Коли нічого не хочеться – це хвороба, втома чи лінь?

31 липня 2023, 17:16
Читать новость на русском
АКТУАЛЬНО

Стан тимчасової втрати інтересу до життя, повсякденних справ та спілкування відомий усім. Ще вчора все вдавалося на роботі, сил вистачало на сім'ю, спорт, дозвілля, але раптово людина потонула у рутині. Життя наче зупинилося: важко завершити розпочаті справи та немає сил почати нові.

Звичайно, на втомлений стан можна не звертати уваги, чи випити зайву чашку кави, але чи це правильно? Коли нічого не хочеться – це сигнал тривоги, інформує 24 Канал. Організм повідомляє, що енергії замало, її вистачає тільки на просте життєзабезпечення. Все інше пригальмовується, в тому числі й імунна система. 

Цікаво Як відновлювати сили без "повноцінного" сну: ось на що здатен людський організм

Енергія в організмі людини

Якщо подивитися на організм людини як на біологічну систему, можна побачити, що вона цілком організована і здатна до саморегуляції. У здоровому організмі саморегуляція відбувається через обмін енергією як всередині клітин, так і між організмом та зовнішнім середовищем.

Умовно процеси обміну можна поділити на анаболічні (створюючі) та катаболічні (руйнівні). Анаболічні реакції вимагають витрат енергії, але без них неможливе створення власних білків, ферментів, гормонів, ліпідів та інших "будівельних матеріалів" клітини. Катаболічні реакції, навпаки, йдуть із вивільненням енергії, яка потрібна для життєдіяльності.


Порушення обміну енергії може спричинити виснаження / Фото Pexels

Коли порушується генерація та обмін енергії, це неминуче викликає збій фізіологічних процесів спочатку на рівні клітини, пізніше – органу. Так, несподівано для людини, виникає захворювання.

Звідки організм бере енергію?

Коли в людини не вистачає енергії, їй рекомендують добре відпочити. Дійсно, цей стан може бути результатом перевтоми, фізичного чи емоційного виснаження. Але часто буває, що людина добре виспалася, нічим не хворіє, в сім’ї і на роботі наче все гаразд, навколо друзі й однодумці, але… відчуття байдужості до всього лише посилюється. Чому це відбувається?

У більшості клітин людського організму містяться дивовижні органели – мітохондрії. Вони працюють як внутрішньоклітинні біоелектростанції. "Паливом" для мітохондрій служить глюкоза, що надходить у клітину з їжі, що перетравлюється. У мітохондрію глюкоза надходить частково окисненою та в результаті каскаду біохімічних реакцій виробляють енергію, що фіксується в АТФ (аденозинтрифосфорна кислота).

Своєю чергою, АТФ слугує універсальним "кур'єром" енергії в організмі, так і універсальною "валютою" для біохімічних реакцій. По суті, клітини від самого початку оснащені ефективною та безпечною "енергетичною установкою", що повністю забезпечує їхню життєдіяльність.

Чому енергії не вистачає?

Цілком здорова людина просто не думає про енергію. Її з надлишком вистачає на "повне занурення" у реалізацію планів, спілкування з родиною, друзями та колегами. Періоди перенапруги, що трапляються, повністю компенсується сном, вихідними днями, відпусткою. Будь-які прояви апатії, зниження мотивації, концентрації уваги, дратівливість, безсоння свідчать про енергетичний дисбаланс в організмі. Збільшення енергодефіциту може призвести до депресії, нейросоматичних захворювань тощо.

Основною причиною нестачі енергії є "нецільове" використання. По-перше, вона може витрачатися на процеси, відсутні в здоровому організмі, наприклад, запалення. По-друге, на детоксикацію патогену, який якимось чином потрапив до організму. По-третє, на подолання негативних змін середовища біохімічних реакцій.

Крім цього, в "енергетичній установці" можуть виникати поломки, що впливають на процес енергогенерації.

Як зарядити свою "біобатарейку"?

Один із найпростіших, але дієвих способів підтримки енергообміну на високому рівні – здоровий спосіб життя, поєднання режиму роботи та відновлення, фізичних навантажень, дієти тощо.

Перше, на що треба звернути увагу, – це гігієна праці та відпочинку. Інколи просте збільшення тривалості сну допоможе подолати енергодефіцит. Якщо це не допомагає, потрібно зосередити увагу на більш глибинних процесах.

Травми, недоліковані та хронічні захворювання – багате джерело запальних процесів. Зовні не помітні, вони можуть майже не впливати на якість життя, проте провокувати постійний витік енергії. Тому будь-які запалення необхідно лікувати.

Величезний вплив на енергобаланс має внутрішнє середовище організму, зокрема, міжклітинний простір. Клітини розташовані в міжклітинному просторі, вони отримують з нього поживні речовини, взаємодіють з іншими клітинами. При цьому різні патогени, потрапляючи у міжклітинний простір, здатні змінювати його властивості, впливаючи на енергообмін. Тому дренаж і детоксикація добре сприяють відновленню енергобалансу організму.

За життя люди поглинають численну кількість дрібних частинок пилу, і все це "сміття" накопичується в організмі та залишається там. То що ж робити, щоб очистити лімфу та покращити здоров'я? Розповідаємо у матеріалі

Вплинути на енергобаланс також можна за допомогою лікарських засобів, які називають енерготропними, що на клітинному рівні впливають на ланки енергетичного обміну. Підбір і дозування таких препаратів здійснюють винятково лікарі, якщо власних ресурсів організму пацієнта недостатньо, щоб боротися з наслідками запалення або інтоксикації.