Відходи продукує і сам організм: з'являються відмерлі клітини та їхні продукти розпаду. Куди ж дівається така колосальна кількість "сміття"?
Цікаво Клітини та енергія: все, що треба знати про їхній взаємозв'язок
Як утворюється лімфа
Щохвилини серце прокачує через судини від 3 до 6 літрів крові. Артеріальна кров – це надійна налагоджена система доставки поживних речовин до клітин організму. Більшість повертається у кровотік по венах, а меншість потрапляє в лімфатичну систему. У результаті фільтрації плазми в кровоносних капілярах рідина виходить у міжклітинний простір, частина її надходить назад у кров, а частина – у лімфатичні капіляри, утворюючи лімфу.
Все, що організм не в змозі вивести, затримує в лімфі. Там зупиняються шлаки та токсини, що утворюються внаслідок хронічних запальних процесів. Зашлакованість супроводжує всі хронічні захворювання.
Тож лімфатична система – це своєрідна клінінгово-транспортна "компанія" нашого організму. Якщо вона чітко функціонує, то "прибирання" в нашому організмі відбувається регулярно і навіть непомітно для нас. Коли ж робота лімфатичної системи порушена, ми накопичуємо в собі "сміття", яке не знаходить виходу.
На відміну від кровоносної, лімфатична система незамкнена і не має такого потужного двигуна, як серце. Лімфатичний капіляр є порожнистою, закритою з одного боку трубочкою. Лімфа рухається внаслідок скорочення м'язів та діафрагми від кінчиків наших пальців у центр – у велику грудну протоку, яка впадає у верхню порожню вену, що йде в печінку, де й здійснюється очищення. Лімфа рухається лише вгору. Вниз їй заважають повертатись клапани, які перешкоджають зворотному відтоку. На шляху лімфа проходить через лімфатичні вузли, що виконують захисну (бар'єрну та імунну) функцію.
Для чого нам лімфатичні вузли?
Лімфатичні вузли розташовані біля кровоносних судин та поруч із важливими органами. Вони фільтрують лімфу та допомагають організму боротися зі шкідливими мікроорганізмами та зараженими клітинами.
Лімфатичний вузол – це колиска імунної системи. Саме в ньому утворюються лімфоцити. Протікаючи через лімфовузли, лімфа очищається, а інфекційні агенти затримуються та згодом знищуються.
Лімфовузли в тілі людини – це як контрольно-пропускні пункти на кордоні, що не дають шкідливим речовинам поширюватися в організмі. Варто звертати увагу, якщо лімфовузли збільшились, адже це ознака того, що організм почав боротьбу з якимось небажаним агентом.
Чому необхідне очищення лімфи?
Повноцінний рух лімфи дозволяє запобігати утворенню тромбів, блокаді судин та ушкодженням, що ведуть до захворювань серця. Безперебійно функціонують шлунок та кишківник, коли лімфа тече вільно. Покращення відтоку допомагає впоратися з ожирінням та підтримувати здорову вагу.
Водночас якщо немає безперешкодної течії лімфи, в організмі починаються збої, зростає ризик хронічного запалення та аутоімунних порушень.
Варто заздалегідь потурбуватися, щоб лімфатична система працювала бездоганно. Для цього фахівці радять:
- помірні, але регулярні фізичні навантаження, які покращать рух лімфи. Пам'ятаєте, що вона рухається внаслідок скорочення м'язів? Широко відома вправа в йозі "вітання сонцю", або Сур'я-намаскара – це одна з найефективніших фізичних вправ, завдяки якій покращується процес роботи лімфатичної системи.
- масаж, який розслабить м'язи, розширить кровоносні та лімфатичні судини. Шляхом полегшення току крові та лімфи клітини швидше наситяться поживними речовинами, а продукти метаболізму швидше будуть виведені з організму. Головне правило: масажні рухи повинні бути знизу вгору – від кінцівок (рук та ніг) до грудей та шиї.
- спеціальні лімфодренажні засоби, наприклад, Лімфоміозот та Галіум Хеель.
- водний баланс – вживати достатньо питної води (рекомендовано 30 – 40 міліграмів на кілограм маси тіла). Це потрібно для того, щоб не було зневоднення, яке веде до згущення крові, лімфи та набряків. Коли в організм надходить достатньо рідини, лімфа може легко переміщатися, а також очищатись від шкідливих залишків.
- середземноморська дієта: зміна раціону зменшить зашлакованість організму, допоможе зміцнити судини, підтримати роботу серця, знизити ризик раку та цукрового діабету, запобігти коливанням артеріального тиску.