Їжа з минулого: як на наше здоров'я впливає те, що ми їли в дитинстві

24 березня 2021, 10:58
Читать новость на русском

Джерело:

World Class

Вчені з'ясували, що негативний ефект від раціону, багатого жирами та "швидкими" вуглеводами, зберігається на роки вперед. Тож навіть, якщо дитяче захоплення фастфудом давно в минулому і тепер ви харчуєтеся правильно, приготуйтеся боротися з наслідками.

У дитинстві закладається фундамент всього подальшого життя; це стосується і здоров'я. Особливий вплив на те, яким воно буде в дорослому віці здійснює харчування – недавно це підтвердили вчені Каліфорнійського університету Riverside. Вони провели дослідження, вирішивши вивчити наслідки "західного" типу харчування з великим вмістом цукру і жирів в ранньому віці. Результати виявили, що такий раціон не зникає безслідною.

Читайте також Як зміниться організм, якщо регулярно їсти салати

Головним чином страждає кишковий мікробіом, більшу частину якого складають корисні бактерії. Беручи участь в травленні, вони виконують безліч інших важливих завдань: наприклад, стимулюють вироблення вітамінів та інших необхідних речовин. Крім того, саме від них залежить міцність імунітету. Коли харчування складається в основному з "порожніх" калорій в поєднанні з жирами та "швидкими" вуглеводами, кількість корисних бактерій мікробіому серйозно скорочується.

Хід дослідження


Чому важливо харчуватися правильно з дитинства / Фото Pexels

Дослідження проводилося на лабораторних мишах. Їх розділили на кілька груп: першу забезпечили збалансованим раціоном, інша – вживала багато шкідливої їжі. До того ж кожна з груп отримала відповідну норму фізичної активності. В результаті у піддослідних, які харчувалися переважно вуглеводами, жирами та цукром, помітно знизилася кількість бактерій Muribaculum intestinale, що беруть участь у вуглеводному обміні. У тих мишей, які харчувалися правильно їх кількість, навпаки, – збільшилася. При цьому активність ніяк не вплинула на покращення стану групи, яка сиділа на "цукровій" дієті.

За словами Теодора Гарланда, еволюційного фізіолога в UCR, результати, отримані в дослідженні на мишах, в перерахунку на людські мірки такі: дієта, насичена цукром і жирами, призведе до змін мікробіому. Щоб відновити кількість корисних бактерій в кишківнику, може знадобитися до 6 років. Тому слід приділяти особливу увагу раціону дітей – це дозволить уникнути можливих проблем зі здоров'ям, коли вони подорослішають.