Просто зараз ваш ніс виконує одну з цих дивовижних функцій. Спішимо здивувати вас нашою добіркою, аби ви переоцінили можливості цієї маленької частинки тіла.

Цікаво Немає хороших і поганих: чому не варто обмежувати себе у продуктах – наочні приклади

6 фактів про ніс, які вас здивують

Ви дихаєте через одну ніздрю

Ніс – це цільна структура, яку розділяє перегородка. І здається, наче повітря ми захоплюємо і видихаємо рівномірно, проте це не так. Вчені стверджують, що у кожного з нас є частинка, яка домінує та перетягує на себе більші обов'язки. Тож близько 75% повітря ви захоплюєте однією стороною, а 25% – іншою.

Перевірити це можна вдома перед дзеркалом: підходимо дуже близько, видихаємо і порівнюємо "території", які запотіли.

Ніс виконує функції зволожувача

Ніс зволожує повітря / Фото Unsplash

Саме так, ваш ніс – це зволожувач повітря, яке ви вдихаєте та транспортуєте у легені. Цей процес відбувається у ході пропускання повітря через низку вузьких кісткових структур, розташованих у верхній частині носової порожнини. Вони вміло зволожують і нагрівають його. Саме тому у прохолодну погоду ви видихаєте тепле повітря.

Ніс очищує повітря

Якби це працювало не лише з легенями, ми б зекономили чимало грошей на освіжувачах та очищувачах. Тож, наші ніздрі також слугують своєрідним фільтром, який пропускає у легені лише чисте повітря. Цей процес відбувається завдяки слизу, яким вкриті всі дихальні шляхи. Липкий шар затримує весь бруд та бактерії.

Ваш голос залежить від носа

Ви могли думати, що голос – це винятково компетенція голосових зв'язок, але ж ні. Ніс теж вносить свою лепту у ваше звучання. Зокрема, саме він визначає насиченість звуку. Прослідкувати це можна наступним чином: згадайте свій голос, коли у вас застуда чи алергія. Тоді ви втрачаєте носовий резонанс.


Коли ви хворієте, голос змінюється / Фото Unsplash

Ніс допомагає запам'ятати

Ваш нюх та пам'ять тісно пов'язані. Часто, коли ми чуємо знайомі запахи, спрацьовують певні механізми відтворення тих чи інших подій. Дослідження 2018 року, опубліковане в Journal of Neuroscience, показало, що люди, які дихають через ніс, мають кращу пам'ять. Учасникам запропонували дихати носом та ротом. Першим вдалось краще запам'ятати запахи.

У своєму розвитку спогади проходять три основні стадії: кодування, консолідацію та пошук. Зростає кількість доказів, які свідчать про те, що дихання відіграє важливу роль у поведінкових і нервових механізмах, пов'язаних із кодуванням і розпізнаванням,
– пояснюють вчені.

А ви знали Як працює імунна система: детальний гід вашим організмом

Ваше чхання – генетичне

Якщо ви належите до тих людей, які чхають далеко не один раз, – це не випадковість. Дослідники вважають, що це може бути пов'язане з генетичною складовою. Спадковим також вважається і світлове чхання, як реакція на яскраве світло. Вчені пояснюють, що це результат перехрещення нервових шляхів: рефлексу реакції на світло та рефлексу чхання.