Що тільки не рекомендують для того, щоб мінімізувати шкоду хліба: обирати цільнозерновий, їсти лише чорну чи сіру випічку та й зовсім відмовитися від цього продукту. Втім не все так категорично, повідомляє Корисно 24. Щоб спростувати поширені міфи, розповідаємо на що звернути увагу, обираючи хліб.

Читайте також: 8 принципів здорового харчування – поради дієтологині

Як не поправитися від хліба

По-перше, варто запам'ятати, що поправляються не через хліб, а внаслідок його надмірного вживання. Тепер, коли ми знизили градус напруження, можна поговорити й про факти.

Дослідження показали, що цільнозерновий хліб, на відміну від звичайного білого, не тільки не є небезпечним для фігури, але і покращує процеси травлення. До того ж він допомагає знизити кількість вісцерального жиру (це той, який знаходиться в черевній порожнині й оточує великі органи: печінку, підшлункову залозу, кишечник і нирки).

На що звернути увагу при виборі хліба

На що звернути увагу при виборі хліба / Фото Pexels

Всім відомо, що до ожиріння ведуть не конкретні продукти, а регулярне перевищення калорійності через надмірну кількість жирів або вуглеводів в їжі. Це підтверджують й численні дослідження. Збалансований раціон, який містить помірну кількість хліба не тільки допоможе піклуватися про свою фігуру, але й зробить ваші перекуси кориснішими.

Зверніть увагу на сорт борошна

Для того, щоб зрозуміти, який сорт пшеничного борошна найбільш корисний, варто згадати будову зерна. Воно складається з:

  • зовнішніх оболонок, де міститься велика кількість клітковини, вітамінів та мінералів (залізо, магній і марганець);
  • зародка в якому містяться цінні жири, білки, вітаміни групи B та антиоксиданти;
  • ендосперми – крохмалистої тканини з невеликою кількістю білків.

Сорт борошна

Яким повинен бути сорт борошна / Фото Pexels

Для борошна вищого сорту використовують саме ендосперм, максимально очищаючи зерно від оболонок і зародка, які є найкориснішими складовими. Борошно першого і другого сортів очищено не так сильно, тому принесе менше шкоди.

Це підтверджують дослідження, які стверджують, що регулярне вживання рафінованого борошна підвищує ризик ішемічної хвороби серця, а помірна кількість цільних зерен в раціоні – зменшує ймовірність захворювання.

Інші дослідження виявили, що борошно вищого гатунку запускає запальні процеси в організмі, а вживання цільних зерен знижує їх ризик.

Врахуйте, що при проблемах зі шлунково-кишкового тракту хліб з борошна грубого помелу не завжди хороший варіант тому перед його вживанням варто проконсультуватися з лікарем.

Звертайте увагу на склад, а не колір

У книзі “Продуктова політика: як харчова індустрія впливає на харчування і здоров'я” детально розказано, що при виборі хліба потрібно дивитися не на колір, а на його склад. Адже лише так можна зрозуміти, що перед вами: цінний хліб чи черговий псевдокорисний продукт.

Колір хліба

Якого кольору обрати хліб / Фото Pexels

Часто звичайний пшеничний хліб отримує сіре забарвлення тільки через те, що в нього додали темний солод або барвники.

Відсутність глютену не гарантує користь

З пшеничним, житнім або ячмінним хлібом на етикетці якого вказано: “без глютену” теж треба бути обережним. Цей напис не завжди означає, що перед вами корисний продукт.

Глютен – складний рослинний білок, який відповідає за клейкість, еластичність і пишність тіста. Відмовляючися від нього, виробники змушені використовувати альтернативні речовини, які допомагають добитися відповідної консистенції хліба. До них відносяться: ксантанова або гуарова камедь, емульгатори й стабілізатори.

Також безглютеновий хліб часто містить насичені жири й цукор та відстає від звичайного за вмістом клітковини і білка. Якщо ви не бажаєте вживати глютен – зверніть увагу не на звичний хліб, а на продукти, які вироблялися без глютену, наприклад, хлібці з рисового борошна, гречаної крупи або льону.

Безглютеновий хліб

Безглютеновий хліб / Фото Pexels

Вражаючий склад – не показник

Нутриціологи стверджують, що найкориснішим хлібом вважається той, для приготування якого знадобилося лише 4-5 інгредієнтів. А ось склад зі слів, які ви навіть не можете запам'ятати – це сигнал, щоб покласти хліб назад на полицю.

Склад хорошого хліба виглядає приблизно так: житнє борошно (95%), пшеничне борошно другого сорту (5%), вода, сіль, закваска. Серед додаткових інгредієнтів, які принесуть користь – насіння, зокрема льону, горіхи або сухофрукти. Все інше – лише маркетинговий хід або ж додаткові інгредієнти, які точно не допоможуть налагодити стосунки з випічкою.