Наука майбутнього: що потрібно знати про інтегративну медицину

1 грудня 2023, 15:27
Читать новость на русском
АКТУАЛЬНО

Коли люди замислюються про покупку чогось іншого – одягу, нової машини, житла? Насамперед тоді, коли їх не влаштовують наявні варіанти. Так само, маючи право вибору, люди самостійно обирають та змінюють лікарів, медичні заклади, ліки, методи лікування. Адже всі зацікавленні у найкращому.

Відтак своїх прихильників отримує й інтегральна або інтегративна медицина, яка поєднує підходи класичної медицини з напрацюваннями інших лікарських практик, серед яких біологічна медицина, гомеопатія, фітотерапія, акупунктура, масаж, дієтологія, різні фізичні практики типу йоги чи тайціцюань. Про переваги такого способу лікування читайте у матеріалі 24 Каналу

Цікаво Мишка для комп’ютера може бути небезпечною: що таке тунельний синдром

Нові реалії – нові виклики

Третє тисячоліття поставило перед людством нові виклики. Умови життя значної кількості людей принципово змінилися. Навколишнє середовище погано справляється з антропогенним пресом й у найближчому майбутньому доведеться жити в умовах забруднення базових ресурсів, що посилюється: атмосфери, води й так далі.

Зростання кількості населення Землі забезпечується харчовими продуктами, що вироблені промисловим способом, із застосуванням новітніх досягнень хімії та генної інженерії. Дедалі більше людей живе у містах, веде певний спосіб життя, що полегшує швидке поширення інфекційних захворювань. 

Відбувається поступове, але невблаганне скорочення частки "фізичної" праці та збільшення частки праці "розумової". Загрозливі фактори, на пристосування до яких у людства пішли тисячоліття, практично мінімізовані. та щодо нових загроз, які нещодавно виникли, людство виглядає досить беззахисним.

Розвиток науки, техніки та технологій змінило людство. Вважається, що давні люди жили в середньому близько 25 років. Становлення цивілізації призвело до істотного зростання середньої тривалості життя. З 1990 року вона зросла в 96% країн світу. Наприклад, у Великій Британії, яка замикає топ-20,  середня тривалість життя становить 81 рік. В Ефіопії за цей же період вона збільшилася на рекордні 16 років.

Водночас зростання кількості хронічних хвороб в усьому світі дає привід для висновку – тривалість життя збільшується, а його якість не покращується.

Інституції охорони здоров’я розвинених країн щороку збільшують бюджети на дотацію ліків та вакцин, але це не вирішує причину збільшення кількості хронічних захворювань, таких як ожиріння і діабет, серцево-судинні проблеми та рак.

Соціальний запит на трансформацію медицини

Безперечно, одну з головних ролей у забезпеченні виживання людства відіграє медична наука, практика та медичні інституції. Створена система охорони здоров’я ефективно впоралася із викликами попередніх століть, але на початку третього тисячоліття зіткнулася з низкою складних проблем.

У 21 столітті люди хочуть не просто виживати – вони вважають це базовою умовою за замовчуванням. Сформувався запит на забезпечення здорового, повноцінного життя певної якості. І цей запит також адресований до медицини.

Медицина досягла значних успіхів у розвитку методів інструментальної діагностики, розвитку хірургії, технологій реанімації та трансплантації. Фармакотерапія мономолекулярними препаратами дозволяє успішно протистояти бактеріальним інфекціям і припиняти гострі процеси.

Серйозними проблемами сучасної медицини стало зростання стійкості людства до антибіотиків, побічні дії багатьох препаратів, примноження кількості хронічних захворювань. Актуальною є проблема поліпрагмазії, коли кількість і різноманіття призначених ліків перекреслює їх користь для нормального функціонування організму людини.

Ліки стали невід'ємною частиною нашого життя та вкорінилися в нього, настільки, що деякі пацієнти вживають п'ять та більше медпрепаратів одночасно. Однак, чи безпечна така стратегія лікування та чим замінити цю надмірність? Дізнайтеся у матеріалі.

Таким чином, розвиток цивілізації впритул підійшов до нестачі можливостей класичної медицини щодо багатьох захворювань.

"Second opinion"

У медицині існує практика отримання додаткової експертної оцінки стану пацієнта, інтерпретації результатів аналізів, поставленого діагнозу або стратегії лікування, яка називається "другою думкою" або – "second opinion". Для передових лікувальних закладів нею стали найрізноманітніші медичні дисципліни та практики. 

До них належать:

  • біологічна медицина;
  • гомеопатія;
  • фітотерапія;
  • акупунктура;
  • масаж;
  • йога та тайцзицюань;
  • медитація;
  • дієтологія.

До кінця минулого століття прогресивні лікувальні заклади почали об'єднувати класичну та альтернативну медицину під "одним дахом" – це стало зародженням інтегральної медицини.

Що таке інтегративна медицина


Сам термін інтегративна медицина (integrative medicine) був запропонований американським лікарем Ендрю Вейлом Andrew Weil наприкінці минулого сторіччя. Він визначив інтегративну медицину як медицину, орієнтовану на зцілення, яка розглядає людину цілковито (тіло, розум і дух) і включає всі аспекти її життя.

Інтегральна медицина – медицина майбутнього

Цей підхід дав дуже цікавий результат – практичну медицину з комплексним підходом до вирішення терапевтичних завдань, що здатна гнучко комбінувати об'єктивну діагностику з точковою фармакотерапією та більш природними методами відновлення здоров'я.

Інтегральна медицина поставила в основу підтримку природнього здоров'я та лікування кожного конкретного пацієнта, а не лише конкретної хвороби.

Значна увага приділяється профілактиці захворювань та терапії станів. При діагностиці беруться до уваги всі аспекти життя пацієнта: функціональний стан систем органів, психічний та емоційний стан, спосіб життя. У призначення, крім медикаментозної складової можуть входити рекомендації щодо коригування харчування, фізичних навантажень, режиму сну, періодичності та якості відпочинку.

Використовується інший стиль взаємодії "пацієнт-лікар". Директивні вказівки поступаються усвідомленій з обох сторін співпраці, обговоренню всіх аспектів терапії, корекції або можливості поліпшення якості життя.

Інтегральна медицина поступово стає доступною і для українських пацієнтів. Щоб утримати пацієнтів та покращити якість їх лікування лікарі поєднують класичну медицину з біорегуляцією. За даними "Української академії біологічної медицини" біорегуляційна медицина дозволяє лікарю сприймати людину, як єдину систему, де всі механізми пов’язані. На відміну від класичної медицини, основна задача якої – лікувати вже наявне конкретне захворювання і полегшувати симптоми, що викликають дискомфорт, при біорегуляційному лікуванні вирішується задача – активувати захисні сили організму для протистояння факторам, які провокують хворобу та її можливі ускладнення.

Біологічна регуляція та застосування її принципів дає можливість лікарю знайти індивідуальний підхід до кожної конкретної проблеми та вирішити її.

У чому переваги цього методу?

Напевно, кожна людина по-своєму відповість на це запитання та знайде свою перевагу. Пацієнти отримують реальні права в управлінні своїм здоров'ям і створену спільно з лікарем "дорожню карту" для покращення стану організму. Лікарі мають ширший спектр терапевтичних методів і можливість застосовувати весь набутий досвід для індивідуальної роботи з пацієнтом.

Інтегральна медицина дозволяє повною мірою сприймати організм людини як цілісну систему. Це гарантує індивідуальний підхід до здоров’я та може значно наблизити нас до покращення якості здоров’я та життя в цілому. Інтегративна медицина максимально відповідає складним викликам третього тисячоліття та уявленням більшості людей про шляхи розвитку медицини майбутнього.