Сьогодні синдром зап’ястного каналу, або ж тунельний синдром зустрічається все частіше. Він вражає людей різного віку, з різними передумовами та історією хвороб. Однак є й деякі спільні патерни, що можуть спровокувати хворобу, пише 24 Канал.

Актуально Мішки під очима – не вирок: як їх позбутися

Так, тунельний синдром може з’явитися через тиск на серединний нерв. Сприяти цьому може як анатомія зап’ястя, так і повторювані рухи рукою. Що врахувати, аби полегшити симптоми та позбутися нав’язливого дискомфорту, розбираємося далі.

Що таке тунельний синдром

Тунельний синдром – це неврологічне захворювання, при якому спостерігається затискання нерва – його здавлюють м’язи, кістки та сухожилля. Зрештою це призводить до неприємних відчуттів у руці. В наш час на цю патологію найчастіше страждають програмісти, водії, музиканти та представники професій, яким для роботи потрібно задіювати дрібну моторику кисті.

За даними клініки Медиком, приблизно 2 – 3% людей працездатного віку страждає від тунельного синдрому

Більшість випадків цього захворювання належать до патології зап’ястя. Нижні кінцівки вражаються набагато рідше. Натомість патології, що вражають руки, поділяють на патології серединного, ліктьового та променевого нерва.

Зокрема, невропатії серединного нерва включають:

  • невропатію зап’ястного каналу;
  • синдром Сейфарт;
  • “любовний параліч”, який виникає через переломи чи тиск голови, що лежить на лікті.


Чимало дорослих людей страждають від тунельного синдрому / Фото Pexels

Які симптоми тунельного синдрому

За даними Mayo Clinic, симптоми тунельного синдрому починають з’являтися поступово. Серед найбільш поширених симптомів наступні.

Поколювання й оніміння. Якщо ви відчуваєте щось із цього у руці чи зап’ясті, це може бути одним з перших дзвіночків тунельного синдрому. Зазвичай першими уражаються великий та вказівний, середній і безіменний палець. Досить рідко – мізинець. Ви можете відчувати у цих пальцях поколювання, що нагадує удар струмом.

Відчуття часто може поширюватися від зап’ястя по всій руці. Симптоми можуть з’явитися тоді, коли ви тримаєте кермо автомобіля, телефон чи книгу, також неприємні симптоми можуть розбудити вас від сну.

Слабкість. Часто люди, що страждають на тунельний синдром, відчувають слабкість у руці та можуть навіть впускати предмети з неї. Це пов’язано перш за все з онімінням кисті та слабкістю щипкових м’язів великого пальця, адже їх також контролює серединний нерв.


Оніміння може бути симптомом тунельного синдрому / Фото Pexels

Фактори ризику виникнення синдрому

Не існує єдиної причини появи тунельного синдрому. Скоріш за все, до розвитку цього стану призводить поєднання різних факторів ризику.

Серед цих факторів один з найважливіших – анатомічний. Шанси отримати тунельний синдром суттєво зростають, якщо ви маєте перелом або вивих зап’ястя, що деформує дрібні кістки, а також може чинити тиск та серединний нерв та змінити простір у зап’ястному каналі.

Залежать ризики появи синдрому і від статі. Виявляється, жінки набагато частіше страждають від цього захворювання за чоловіків через те, що площа зап’ястного каналу у жінок відносно менша.

Впливати на ймовірність появи тунельного синдрому можуть і фактори організації робочого місця. Робота з вібруючими інструментами чи на конвеєрі часто вимагає тривалого та повторюваного згинання зап’ястя, а це може погіршити вже наявне пошкодження невра чи навіть спричинити нове, особливо, якщо доводиться працювати у холоді.


Тунельний синдром може виникнути через холод / Фото Pexels

Між дослідниками все ще ведуться дебати щодо того, чи може спричинити тунельний синдром використання клавіатури, і більшість вчених сходяться на думці, що проблемою може бути використання комп’ютерної миші. Втім, послідовних та якісних доказів наразі недостатньо, щоб стверджувати, що використання комп’ютера - це ще один фактор ризику.

Ще один фактор ризику – запальні стани. Наприклад, ревматоїдний артрит та інші запальні захворювання опорно-рухового апарату, можуть вразити слизову оболонку навколо сухожиль та тиснути на нерв.

Способи лікування цього захворювання

Звісно, тунельний синдром можна лікувати, та передусім краще запобігти його появі. І хоча не існує перевірених стратегій профілактики цього захворювання, ви можете мінімізувати навантаження на руки та зап’ястя за допомогою кількох методів.

Зокрема, якщо ваша робота пов’язана із клавіатурою чи касовим апаратом, натискайте клавіші тихо та спокійно, максимально зменшивши силу. Для рукописного тексту намагайтеся використовувати велику ручку з якісним перехідником та м’якою рукояткою.

Не забувайте робити короткі, але часті перерви під час роботи. Намагайтеся періодично робити руханку для рук: згинати і розгинати пальці та зап’ястя, розтягувати руки, а за можливості чергуйте завдання. Під час друку намагайтеся тримати клавіатуру та рівні ліктів, щоб зап’ястя не опускалися та підіймалися надто сильно.


Профілактика тунельного синдрому / Фото u-power

Не менш важливо тримати руки в теплі, адже під час роботи у холодному середовищі шанси виникнення болю та скутості рук – зростає. Якщо ж ви не можете впливати на температуру робочої зони, то одягайте рукавички.

Після діагностики основним напрямком у лікуванні тунельного синдрому є запобігання подальшому прогресу патології. При тунельному синдромі зап’ястя лікування не буде ефективним без застосування попереджувальних засобів. Тож при перших симптомах захворювання краще зафіксувати зап’ястя, щоб запобігти подальшому травмуванню нерва.

Лікування зазвичай призначають з урахуванням ступеня тяжкості захворювання, і перед використанням оперативного методу, застосовують консервативну терапію.

До неї входять:

  • компреси та ін’єкції лікарськими засобами в канал для того, щоб зняти локальне запалення;
  • фізіотерапія;
  • медикаментозне лікування тунельного синдрому.

Для контролю запальних процесів доцільно використовувати мазь Траумель С. Препарат має протизапальну, анальгетичну, протиексудативну, імунокоригуючу, репаративну дію.

Лікарський засіб рослинного та мінерального походження впливає на причину запалення, а не просто маскує симптоми. Мазь можна втирати легкими рухами чи накладати під пов’язку, а також вводити з фонофорезом. Додаткова зручність Траумель С в тому, що він випускається в декількох лікарських формах, серед яких – гель, мазь і таблетки.

Якщо симптоми тунельного синдрому заважають вашій активності та режиму сну, вам точно варто звернутися до лікаря, адже без належного лікування це захворювання може призвести до постійного пошкодження нервів та м’язів.