Та перш ніж дати відповідь на ці питання, варто розібратись, що ж таке віруси. Це – нежива субстанція, ділянка молекули ДНК або РНК, що відтворюється лише у живому організмі: тваринному, рослинному, бактеріальному і, звісно ж, в клітинах людини. У кожному з цих середовищ віруси спричиняють різні реакції.

Саме тому навіть лікарі не можуть спрогнозувати, яким буде перебіг і наслідки потрапляння вірусу в організм. Навіть якщо мова йде про одне і те ж вірусне захворювання, яке мають люди одного віку та з рівнозначним рівнем здоров'я.

Що відбувається, коли віруси потрапляють в організм

На віруси не діють антибіотики. Їх здатні подолати лише власні захисні механізми організму. Зокрема, природні бар'єри.

Перший бар'єр – слизові оболонки. Вони вкриті миготливим (війчастим) килимком – епітелієм, який, подібно до щіточки, "вимітає" вірус з організму.

Як відомо, на слизових оболонках присутні клітини імунної системи – макрофаги, що поглинають і перетравлюють вірус. Макрофаги фактично "знайомлять" його з іншими імунними клітинами – лімфоцитами, які запам'ятовують збудник і, у разі його потрапляння у кров, синтезують антитіла – специфічну "зброю" проти конкретного інфекційного агента.

Другий бар'єр – система інтерферону. Це природні сигнальні білки, що активуються у разі потрапляння вірусу всередину імунної клітини. Інтерферон гальмує розмноження вірусу.

Третій бар'єр – синтез антитіл. Якщо вірус розпочинає своє відтворення (реплікацію) всередині зараженої клітини й потрапляє у системний кровотік, вмикається специфічний захист організму.

Особливості імунітету різних соціальних груп населення

Діти

Оскільки діти мають недорозвинену імунну систему, саме вони часто є у зоні ризику інфікування. Крім того, вірусні хвороби в них можуть ускладнюватися лімфоаденопатіями.

Діти – у групі ризику / Фото Unsplash

Для "тренування" імунної системи батькам рекомендують знайомити організм дитини з різними мікроорганізмами. Зокрема, давати можливість спілкуватися з тваринами, не ізолювати дітей від навколишнього світу, бактерій, вірусів.

Старші люди

Люди похилого віку мають послаблення імунного захисту, тому теж потрапляють у зону ризику. Причиною є зниження гормональної активності та наявність різних вогнищ хронічної інфекції.

Молодь

Люди молодого та середнього віку можуть мати знижений імунітет за умов синдрому хронічної втоми, психоемоційного навантаження, недотримання режиму харчування, сну та відпочинку, наявності шкідливих звичок. В інших випадках їхній організм здебільшого швидко реагує на віруси та виробляє антитіла до них.

Як захиститися від вірусної інфекції?

Людина в будь-якому віці може мати вірусне захворювання. Тому профілактика – це те, на що варто звернути увагу кожному. І гігієна тут є ключовим захистом від будь-яких інфекційних захворювань.

Тому рекомендується:

  • миття рук перед прийомом їжі, після приходу з вулиці;
  • ретельне миття овочів та фруктів перед вживанням;
  • промивання слизових оболонок носа та горла солоною водою (у співвідношенні 1 чайна ложка солі на 1 склянку води) з додаванням 2 – 3 крапель йоду;
  • обробка слизових оболонок місцевими засобами антисептики (наприклад, "Хьюмером"), олійними розчинами хлорофіліпту, обліпиховою олією;
  • застосування препаратів, що усувають запальні процеси слизової оболонки ротової порожнини, наприклад, спрей "Вінцель".

Також ефективним захисником слугуватимуть препарати, що підтримують власні захисні сили організму, особливо під час епідемії. До прикладу, таблетки "Енгістол", що є універсальним противірусним імуномодулятором. Препарат підтримує вироблення в організмі інтерферону та активність макрофагів легень.

"Енгістол" рекомендують вживати по 1 таблетці 3 рази на добу. Його дозволено застосовувати дорослим та дітям від 0 років та особам групи ризику: людям похилого віку, вагітним жінкам і алергікам.

Препарат "Енгістол" підтримує захисні сили організму / Heel

При медикаментозному лікуванні необхідно проконсультуватися з лікарем. Пам'ятайте, що краще віддавати перевагу препаратам, що містять натуральні компоненти та активують захисні функції організму.

Будьте відповідальними за своє здоров'я та здоров'я своїх близьких!