За порівняно невеликий проміжок часу стародавнє мистецтво нанесення малюнка на шкіру – татуювання – подолало дистанцію від сумнівної розваги маргіналів до феномена масової культури, пише 24 Канал.

Читайте також Як правильно пити каву після безсонної ночі

У давні часи малюнки на тілі, що неможливо змити, використовувались для позначення приналежності людини до свого племені або роду занять. Часто татуюванням затверджували статус у сім'ї або суспільстві – землевласник або раб, воїн або жрець, або навіть злодій чи чаклун.

Тату – спосіб самовираження

Сьогодні це перетворилося на такий самий засіб самовираження, як одяг, макіяж, колір волосся тощо. Можна сміливо говорити про формування цілої індустрії тату, яка еволюціонує швидкими темпами: відкриваються нові салони, проводяться фестивалі, запис до майстрів розписується на багато місяців наперед.

як подбати про тату ззовні та зсередини

Майстри тату мають записи на кілька місяців вперед / Фото Pexels

На зміну саморобним машинкам та сумнівним чорнилам прийшли промислові компанії з широкою палітрою менш агресивних фарб та якісним обладнанням. У мережі стали доступними сотні сайтів з ескізами, портфоліо та контактами.

При цьому одні вважають, що мода на татуювання мине, як і мода на зачіски чи кросівки. Інші кажуть, що тату-культуру чекає подальший розвиток та популяризація у всіх верствах суспільства.

Тату назавжди – переваги та ризики

У професійних салонах використовуються пігменти відомих брендів та сучасне обладнання, одноразові рукавички та витратні матеріали. Усі дотримуються режиму безпеки при нанесенні тату, оскільки хочуть зберегти свою репутацію.

Щодо вибору татуювання, в мережі рекомендують перш за все визначити мету – навіщо потрібен малюнок? Він буде на видимій чи невидимій зоні тіла? Чи вписується в соціальний статус та спосіб життя? Чи буде тату актуальним через рік, 5 років, 12?

як подбати про тату ззовні та зсередини

Рекомендують визначити мету татуювання / Фото з Pexels

Татуювання, яке має глибокий зміст, може підкреслити особистість, світогляд або ту рису характеру, якою людина пишається. І навпаки занадто велике, яскраве чи провокаційне татуювання безперечно приверне увагу, але водночас відверне її від самої людини. Буває так, що про нового знайомого не можна згадати нічого, окрім малюнків на його тілі.

Доцільність і почуття міри у виборі збережуть нерви і гроші, адже виведення тату – процес набагато довший і дорожчий, ніж його нанесення.

Як виглядає тату зсередини

З фізіологічної точки зору процес татуювання – це травма з механічним порушенням цілісності шкірних покривів та імпрегнацією чужорідної речовини (пігменту) в дерму (внутрішній шар шкіри).

Як реагує на таке втручання організм?

Якщо все зроблено стерильно та якісно, то місцевим запаленням. Травма шкіри запускає каскад імунних реакцій, до яких включатимуться імунокомпетентні клітини, які запускають фагоцитоз – тобто поїдання пігменту. Одночасно виділяються протизапальні фактори, взаємодія яких згодом має призвести до завершення запалення.

Вважається, що татуювання гоїться в середньому за 7 – 10 днів, що приблизно збігається з часом згасання клінічних проявів місцевого запалення. Але річ у тому, що до його завершення проходить від одного до трьох місяців. Це означає, що за найсприятливіших умов, запальний процес загасатиме ще 20 днів мінімум після візуального загоєння тату. Присутність в організмі неконтрольованого джерела запалення має певні ризики.

Мігруючі клітини імунної системи переносять із собою частинки пігменту до лімфатичних вузлів, м'язів або внутрішніх органів, де можуть провокувати запалення.

При ослабленій імунній системі або при великій частоті і кількості татуювань ризик такого сценарію зростає.

Загалом алгоритм загоєння тату спрямований на:

  • механічний та антибактеріальний захист ранової поверхні за допомогою спеціальних гелей та інших засобів, що створюють плівку на шкірі
  • зволоження та антибактеріальний захист за допомогою кремів і мазей

Для контролю запальних процесів шкіри після татуювання доцільно використовувати мазь Траумель С. Виробляється препарат у Німеччині компанією Біологіше Хайльміттель Хеель ГмбХ.