Тож, якщо після безсонних ночей з сиренами та "правилом двох стін", доза ранкової кави збільшується, але не підвищує бадьорість, можливо, варто замислитися про її споживання, зазначає 24 Канал. Що врахувати насамперед, розповідаємо далі.

Цікаво Біохакінг: чи можна відмінити процеси старіння?

Як кава впливає на організм

Кофеїн стимулює вивільнення дофаміну, який має тонізуючу дію. Відтак пильність, увага, рівень енергії та рухова активність дійсно можуть покращитись. Деякі люди відзначають сечогінний ефект кави і вважають, що таким чином позбавляються зайвої рідини в організмі.

Вважається, що масова культура обов’язкової ранкової кави прийшла до нас з бразильських серіалів та американських фільмів 90-х років, де герої після пробудження одразу включають кавоварку або прямують на роботу з паперовим стаканчиком Старбакс. До цього українці теж полюбляли каву, але це зазвичай був похід у кав’ярню, де подавали свіжозмелений напій в маленьких філіжанках разом з морозивом чи якимсь смаколиком.

Зараз численний вибір сортів кави, кавоварок і вуличних кав’ярень не залишає українцям вибору, адже навіть якщо хтось не п’є каву, її п’ють близькі чи колеги, тож кавовий аромат переслідує всюди.

Та все ж: чи допомагає кава людям пережити нинішню ситуацію, коли режим сну порушується? Наука дає відповідь і на це питання.

Організм кожної людини унікальний, має свої фази активності та спаду енергії, тому єдиної реакції на ту чи іншу кількість випитої кави бути не може. Хтось почуває себе добре навіть після шести порцій кави на день, а комусь кава взагалі не допомагає чи навіть шкідлива. Проте навіть ті люди, які вживають каву помірно, не більше 1 – 2 порцій на день, з часом відчувають, що бажаного ефекту вона не дає. Виникає ефект звикання і людина подвоює міцність або кількість напою.

Коли краще споживати каву та чому це так важливо

Якщо ви випили чашку кави, але не отримали миттєвого ефекту "пробудження", можливо, ви вибрали неправильний час для цього. Згідно з даними неврології та хронофармакології (галузь медицини, яка пов'язує прийом ліків або психоактивних речовин з ходом нашого природного біологічного годинника), найкращий час – з 9:30 до 11:30 ранку.


Найкращий час для вживання кави – між 9:30 та 11:30 ранку / Фото Pexels

Стівен Міллер, нейробіолог і дослідник з Університету наук про здоров'я в Бетесді (штат Меріленд, США), пояснює, що ретельний вибір часу дня, коли ми п'ємо каву, може захистити нас як від розвитку залежності, так і від звикання до кофеїну.

Наш циркадний ритм (тобто внутрішній годинник, який синхронізує організм з природними ритмами) регулюється певними групами спеціалізованих нейронів у мозковій структурі гіпоталамуса. Саме ці нервові клітини контролюють основні функції, такі як чергування сну і неспання та виділення кортизолу (гормону, який активує нашу "систему тривоги" і таким чином тримає нас в активному стані).

Експерт продовжує своє пояснення, розкриваючи, що цей нейронний механізм працює у зв'язку з світлочутливими клітинами сітківки ока. Між 8 та 9 годинами ранку рівень кортизолу в крові досягає піку. Це час, коли ми є або повинні бути найбільш бадьорими, тому вживання кави в цей час, швидше за все, матиме менший ефект (або навіть призведе до звикання).

Кава між 9:30 та 11:30

Регулярне вживання кофеїну в найближчу годину після пробудження вранці спонукає організм зменшувати вироблення "гормону пробудження" – у цьому просто немає потреби, оскільки людина отримує стимулятор ззовні.

З цієї причини найкращий час для вживання кави – між 9:30 та 11:30 ранку, коли рівень цього гормону фізіологічно падає, щоб підготуватися до наступного піку, який припадає на період між полуднем і 13:00.

Якщо людині важко прокидатися раніше ідеального часу, але вона бажає дотримуватися найкращого часу для еспресо, потрібно якомога більше піддаватися впливу природного світла, наприклад, по дорозі на роботу. За словами експерта, завдяки світловим сигналам, які отримує сітківка ока, ви стимулюватимете швидший викид кортизолу, що може спрацювати під час очікування першої кави.

Проте це правило підходить тим, хто має змогу нормально виспатися і вчасно встає вранці.


Каву краще не пити відразу після пробудження / Фото Pexels

Кава через 1 годину після пробудження

Якщо біологічний годинник порушений і час сну скорочується, організму спочатку треба допомогти прийти до тями. Як добре ви б не виспалися і коли б не встали, фахівці рекомендують пити першу чашку кави не раніше, ніж через годину після сну. Якщо ж випити її раніше ніж через 2 години після сну, є ризик ще більше придушити природні ритми, які в результаті можуть призвести до більш вираженої млявості вдень.

Наприклад, якщо Ви спали 5 – 6 годин уривками, а прокинулись о 7 ранку, то на думку лікарів оптимальний час для кави має бути не раніше 8 години, і це коли на вулиці вже світло. Якщо ви не плануєте виходити, а залишаєтесь у напівтемному приміщенні, організму потрібно трохи більше часу, щоб рівень кортизолу стабілізувався.

Також потрібно нагадати прихильникам кави: яким би смачним і корисним не здавався цей напій, треба пам’ятати, що порушення біологічного годинника внаслідок поганого сну впливає негативно на всі системи органів, перш за все, на серцево-судинну.

Тож якщо навіть від звичайної порції кави ви відчуваєте серцебиття, біль у скронях або потилиці, тремор кінцівок, – не треба допивати цю чашку. Варто зачекати, поки неприємні відчуття зникнуть, а потім вичекати ще максимальний час до наступної порції і зробити її вдвічі слабшою. Далі потрібно стежити за своїми відчуттями і якщо вони будуть повторюватися, потрібно все ж переглянути свій звичайний кавовий раціон.

Що робити, коли кава вже не допомагає

Проте якщо енергетичний баланс порушено внаслідок хронічного стресу чи фізичної втоми, кава, навіть у великих дозах, буде малоефективною.

Тому, відчувши нервове та фізичне виснаження, ознаками якого можуть бути: безсоння, дратівливість, апатія, порушення з боку травного каналу, поява висипань на шкірі, часті зміни настрою та відчуття втоми відразу після пробудження, і навіть те, що улюблений напій вже не надає сил, варто звернутися за консультацією до лікаря.


Зіткнувшись із тривалим виснаженням, слід звернутися до лікаря / Фото Pexels

Фахівець може призначити препарати, які активують енергетичні можливості організму, сприятимуть усуненню наявної симптоматики та допоможуть відновити порушені функції органів і систем загалом.

За ознак підвищеної нервової збудливості та розладах сну застосовують препарат Ньюрексан, його безпека та ефективність підтверджена дослідженнями, які проводились на території Європи. Важливо, що препарат складається з рослинних компонентів:

  • Насіння кавового дерева – стимулює центральну нервову систему, підвищує концентрацію, зменшує спазми судин та допомагає зменшити біль.
  • Пасифлора інкарнатна – заспокійливий засіб. Рослина містить компоненти, які допомагають знижувати рівень тривоги та стресу, а також поліпшують якість сну.
  • Овес звичайний – потрібен для поліпшення функціонування нервової системи. Містить багато важливих мінералів і вітамінів, таких як магній, залізо, вітаміни В1, В2 та Е.
  • Валеріанат цинку – використовується у медицині як седативний препарат для лікування безсоння, тривожності та стресу. Діє як релаксант м'язів, знижуючи напругу, покращує якість сну.

Таблетки Ньюрексан природним шляхом можуть допомогти відновити внутрішній баланс. Препарат зменшить нервову напругу та рівень стресу, ви зможете бути бадьорими вдень та краще спати вночі.