"Нормальне" запалення – це добрий знак: як наш організм знищує ворогів

25 січня 2023, 18:33
Читать новость на русском
АКТУАЛЬНО

Протягом віків запалення сприймалося як серйозна проблема. І це зрозуміло, враховуючи, що цей процес призводить до болю та набряку, які ми асоціюємо з неприємними відчуттями. Однак нещодавні дослідження дещо змінюють наші уявлення про цю реакцію.

Стикаючись із запаленням, ми щоразу шукаємо способи полегшити його прояви. Наприклад, купуємо знеболювальні препарати для пригнічення симптомів – ібупрофен, парацетамол або аспірин. Якщо після них стає легше, вважаємо, що проблема відступила. Та чи це справді так? Розберемося далі.

Цікаво Дренаж – не детокс: чому цей процес надважливий для організму

Що таке запалення

Запалення – це життєво важлива реакція імунної системи людини, що захищає нас від усього небажаного, зокрема, вірусів, бактерій і навіть стресів.

Гостре або короткочасне запалення призводить до болю чи набряку, які зазвичай тривають кілька днів. Хронічне або тривале – може зберігатися місяцями, ба навіть роками.

Чи може запалення бути добрим

Недавні дослідження показали, що так. Запалення є необхідним і обов'язковим процесом загоєння, який допомагає організму відновлюватися природним чином. Наприклад, справлятися із пошкодженням тканин.

Хоча історично запалення вважалося шкідливим для відновлення після фізичних вправ, зараз загальновизнано, що запальні реакції є невіддільною частиною відновлення та регенерації м'язів,
– йдеться в одному з досліджень.

Іншими словами, запалення є природним механізмом захисту нашого організму. Тому вкрай важливо не заважати нашим внутрішнім захисникам робити свою справу.

Що відбувається в організмі під час запалення

Уявіть, що наш організм – це фортеця, а довкола – зловмисники, які намагаються потрапити всередину. Як старі фортифікаційні споруди будувалися із захисними укріпленнями, так і наш організм має бар'єри, які оберігають від проникнення "ворогів". Наприклад, наша шкіра – справжній щит від інфекційних нападників. А слизові оболонки та рідини, такі як слина, сльози та шлунковий сік, містять хімічні речовини, здатні руйнувати мікроби.

Якщо зловмисники пробиваються через зовнішні бар'єри, то на допомогу приходять наші внутрішні захисники. Серед них, як у справжній армії, є багато підрозділів, яким притаманні різні ролі. Є навчені та досвідчені бійці, є курсанти, а є тренери, які цих курсантів навчають та готують до бою. Основними персонажами нашої героїчної історії є лейкоцити.

Фагоцити – "поліція" організму

Перша лінія оборони: фагоцити (найвідоміші з них – макрофаги). Вони відповідають за патрулювання: перевіряють кров, тканини та органи та першими дізнаються, якщо відбувається щось підозріле. Коли вони виявляють чужинця, оточують його та поглинають.

Кожен зловмисник має специфічний ідентифікатор, який називається антигеном. Поглинаючи мікроба-загарбника, фагоцити обробляють ідентифікаційну інформацію. Після встановлення "особистості зловмисника" вони застосовують зброю – цитокіни.

Цитокіни – це своєрідна куля або отрута для чужинця. Але їх небезпека і в тому, що, знищуючи ворогів, вони можуть атакувати і нормальні тканини. Тому важливо знати, як допомогти організму зупинити запалення, якщо воно зайшло надто далеко.

Лімфоцити – "зачистка території"

Завдяки фагоцитам активізується друга лінія захисту – лімфоцити. Прибулим лімфоцитам фагоцити показують антигени зловмисників – це як відбитки пальців, тому головні клітини імунної системи точно знають, як впізнати ворогів.

Лімфоцити мають два основних підрозділи: В- і Т-лімфоцити, кожен з яких виконує свою роль, співпрацюючи один з одним.

В-лімфоцити, використовуючи дані про антиген, починають масово виробляти антитіла, що запрограмовані знаходити всі інфіковані клітини та прикріплюватися до них. Антитіло, прилипаючи, спрацьовує як радар, за яким Т-лімфоцити виявляють та знищують інфіковану клітину.

Навіть після того, як наші захисники виграли бій, певні В-лімфоцити зберігають "фотографію" зловмисника у вигляді його антигену. І якщо мікроби з цим антигеном спробують повернутися, В-лімфоцити розпізнають їх. Це допомагає армії лейкоцитів діяти надшвидко, ще до виникнення хвороби. Так виробляється імунітет.

Завершення з перемогою

Отже, ознаки запалення – це непогано. Проявляючи їх, організм знищує ворогів і одужує. Здоровий організм може впоратися із запаленням швидко, його "поліція" працює чітко та злагоджено. Але запалення може стати хронічним, якщо не завершилося повністю, через ослаблений імунітет, стреси чи симптоматичне лікування. Щоб цього не сталося, важливо підтримувати організм та не блокувати природні захисні механізми.

Вже з самого початку запалення можна застосовувати Траумель С, таблетки – універсальний протизапальний засіб. Він не пригнічує та не перериває запалення, а супроводжує його, дозволяючи клітинам-захисникам виконувати свої обов'язки із максимальним збереженням ресурсів організму.