Побутовий травматизм – це одна з найпоширеніших причин виклику лікарів додому. Особливо, якщо йдеться про святковий період, коли потрібно маневрувати між закупками, нарізанням салатів, прикрашанням ялинки скляними кулями та розмотуванням гірлянди. Про усе, чого варто берегтися цієї зими, читайте у матеріалі 24 Каналу.
Цікаво Наука майбутнього: що потрібно знати про інтегративну медицину
Травми під час приготувань до різдвяних свят
Побутові травми – це всі види пошкоджень, що пов'язані зі звичними побутовими клопотами, як-от прибирання чи приготування їжі. Причому найбільшу загрозу становить рутинне куховарення.
Серед всієї множинності травм, що виникають в усьому світі, побутові становлять майже половину. Тож підходити до видів праці, що можуть їх спровокувати, варто з особливою обережністю. Тим паче, враховуючи, що за прогнозами ВООЗ, без вживання необхідних заходів безпеки травматизм може стати третьою за поширеністю причиною смертності – відразу ж після серцево-судинних та онкологічних захворювань.
Та найчастіше травми, пов'язані зі святкуваннями, не надто серйозні. А відтак з ними можна впоратися самостійно. Наприклад, основна причина звернення до травматологів 2019 року – порізи та поверхневі пошкодження судин. Звісно, якщо ви порізали палець, коли нарізали улюблений салат Олів'є чи ненароком наступили на розбиту ялинкову іграшку, викликати лікарів не обов'язково. Натомість потрібно вміти надати собі та рідним першу допомогу.
Побутові травми дуже часто трапляються під час святкувань / Фото Pexels
Ми зібрали найпоширеніші сценарії, що можуть стати причиною побутових травм, а також поради, які допоможуть швидко та ефективно впоратися з дрібними неприємностями. Ознайомтеся з ними, щоб уникнути ризику впродовж різдвяно-новорічного сезону.
Сценарій 1. Кухонний ніж виявився занадто гострим, а скляні іграшки – крихкими
Поспіх – головний ворог ефективності. Звісно, кожен господар і господиня прагнуть зробити максимум справ до свят, однак часто це призводить до дрібних травм.
Швидке нарізання харчових продуктів, неакуратне використання блендера, штопорів чи овочерізок можуть призвести до неочікуваних порізів пальців рук. Однак іноді це найменша проблема.
В передсвятковій гонці розбиваються тарілки, склянки і форми для випікання. А оскільки через новорічні іграшки кількість скла в домі подвоюється, варто зважити на те, що осколки можуть з’явитися не тільки на кухні, але й в будь-якій іншій кімнаті, де ви поставите ялинку з крихкими прикрасами. Особливо небезпечно, якщо уламки розсипалися по килиму, адже не факт, що навіть найпотужніший пилосос прибере все скло. А, наступивши на гострі скалки босоніж, ви чи ваші діти можуть серйозно травмуватися.
Як лікувати порізи?
Перш ніж намагатися обробити будь-яку рану, дуже ретельно вимийте руки із милом, а після цього промийте поріз, щоб запобігти інфікуванню. Ви можете використати прохолодну чи теплу воду та м'яке мило, щоб обережно видалити будь-який бруд.
Наступний крок – зупинити кровотечу. Притисніть до порізу бинт та тримайте так протягом кількох хвилин, поки кров не зупиниться. При неглибоких ранах доцільно використовувати препарати у формі гелю, що можуть допомогти полегшити біль та прискорити загоєння.
Сценарій 2. Головні атрибути свята виявилися занадто гарячими
Бенгальські вогні, дека з імбирним печивом прямо з духової печі та гарячий глінтвейн – це важливі, але також потенційно небезпечні, атрибути свята. На щастя, в цьому списку більше не фігурують салюти, феєрверки і петарди, на які приходилося 57% опіків в різдвяно-новорічний час.
Та все ж ризики є. І обпектися при підготовці до свят простіше простого. Тому ловіть алгоритм дій, який може допомогти швидше позбутися больових відчуттів.
Що робити, якщо ви обпеклися?
Тож якщо ви поспіхом вхопилися за розпечений посуд, в жодному випадку не суньте руку під крижаний струмінь води. Це може здатися бажаним полегшенням, але насправді цей крок тільки нашкодить. Краще використовувати прохолодну чи теплу воду, поступово знижуючи її температуру.
Бенгальські вогні часта причина опіків / Фото Pexels
Не варто також наносити креми чи жирні речовини – наприклад, олію. Для знеболення та зменшення запалення варто використовувати гелі без вмісту жирів.
Якщо опік невеликий, він зникне за кілька тижнів, але якщо ви відчуваєте сильний біль, або на шкірі з'являються пухирі, варто звернутися за допомогою спеціалістів.
Сценарій 3. Непродумане розташування ялинки та ненадійні новорічні прикраси
Прикрашання ялинки – ще одна чудова традиція, але й тут причаїлися небезпеки – цього разу для дітей і домашніх улюбленців. Крім цього щороку фіксують випадки, коли діти ковтають верхні частини іграшок, за які вони кріпляться до шнурка.
Не меншу небезпеку становить ялинка і для хатніх улюбленців – щороку до ветклінік звертаються власники тваринок, які покололися гілками чи проковтнули дощик або ж інші частини прикрас.
Ялинка може бути небезпечною для котів та дітей / Фото Shutterstock
І це ще навіть не згадуючи про котів, які протягом усього сезону свят намагаються скинути новорічне дерево на землю.
Як вберегти рідних і подовжити життя святкового декору?
Насамперед переконайтеся, що ваша ялинка та прикраси на ній закріплені досить надійно. Якщо ж ваші дитина або домашній улюбленець будуть проявляти надмірний інтерес до святкового дерева, можна подбати про акуратну перегородку.
Ще один лайфхак – найкраще змістити на низ іграшки, що не розіб’ються, натомість скляні кулі розвісити ближче до верхівки.
Також можете покласти під ялинку мандарини або ж обробити дерево цитрусовим ароматом. Це відвадить від нього вашого улюбленця – принаймні, на деякий час.
Сценарій 4. Вивихи та забиття в передсвятковій метушні
Найгірше, що існує взимку – це ожеледиця. Впасти на рівному місці через лід – простіше простого, особливо, якщо йдеться про передсвяткову метушню чи звичайне бажання привести до ладу свій двір.
Так-так, саме взимку вивихи та переломи кінцівок складають сумарно 40,6% від усіх звернень до травматологів в Україні. Однак і тут можна зменшити ймовірність неприємностей.
Що допоможе уникнути падінь?
Перш за все, варто подбати про зручне взуття. Воно має бути не на гладкій, а на ребристій підошві, щоб ноги не зісковзували по дорозі.
Та найважливіше в зимовий період зажди бути готовим до падіння. Як тільки ви відчуєте, що втрачаєте рівновагу, швидко присядьте. Це може допомогти вам втриматися на ногах. Якщо ж це не вдається, вам залишається тільки падати, але бажано робити це з мінімальною шкодою для здоров'я – для цього теж присядьте, згрупуйтеся і напружте м'яти, і відразу перекотіться, коли тільки торкнетесь землі.
Якщо ви впали, а через деякий час відчули біль у голові чи суглобах, або ж нудоту – зверніться за допомогою до лікаря, адже інакше може виникнути ускладнення із неприємними для здоров'я наслідками.
Та звичайні, невеликі синці можна лікувати і вдома – для цього можна використати холодні компреси, протизапальні мазі або гелі.
Сценарій 5. Необачні ігри діток в період канікул
Як тільки починаються зимові канікули, настає час для активних ігор на вулиці, ліплення сніговиків та гри у сніжки. Всі ці заняття потрібні і корисні для здоров'я, проте варто подбати про безпеку дитини на канікулах. Тут зростає роль дорослих, які повинні розповісти дитині про основні правила поведінки на свіжому повітрі. Навіть якщо йдеться про відносно безпечне батьківське подвір’я.
Що важливо розповісти дітям?
Під час катання на санчатах важливо проконтролювати, чи знає дитина, як саме на них правильно сидіти – а саме тільки верхи, тримаючись за мотузку. Ноги ж не можна ставити на полози, а тримати з боків напівзігнутими. Також навчіть дитину гальмувати санчата та повертати на ходу – щоб уникнути врізання в кущі, дерева та інших дітей.
Лижі і ковзани – непрості види розваги. Цьому треба вчити. Необхідні знання техніки: вміння ставити ногу, тримати корпус, знання правил безпеки падіння. Отримують травми, в основному, діти не навчені правильному поводженню з таким спортивним інвентарем.
Гра в сніжки – ще одна зимова забава, яка може призвести до пошкоджень. При грі в сніжки потрібно берегти від таких «снарядів» обличчя. Завдання дорослих переконати дитину не кидати сніжок впритул та не цілити в голову.
Навіть пояснивши всі правила, діти все одно отримують травми: вивихи, синці, розтягнення. При значних травмах не зволікайте з візитом до спеціаліста, а для незначних травм добре мати в аптечці знеболювальний та протизапальний засіб у формі мазі або гелю, що підходить для дітей.
Які форми препарату обрати для лікування травм
При побутових травмах бажано невідкладно розпочати лікування, щоб уникнути ускладнень. Лікарі зазвичай призначають протизапальні мазі та гелі. Давайте розберемось, яку форму препарату краще застосовувати при певній травмі та чи є взагалі різниця. Для прикладу візьмемо препарат Траумель С у формі мазі та гелю. Препарат має протизапальну, знеболювальну, протинабрякову, імунокоригуючу, репаративну дію. Перевага препарату – натуральний склад, що дозволяє його застосовувати й дітям.
Однак, щоб знати, яка форма буде більш дієва, варто звернути увагу на симптоматику.
Так, Траумель С Гель, який не містить жирів, завдяки чому швидко проникає до ушкоджених тканин, буде доречним:
при больових відчуттях, які потребують швидкого знеболення;
при забоях та інших травмах, що супроводжується пошкодженням цілісності шкіри.
До того ж гель легко розподіляється та краще тримається на вологих поверхнях, формуючи невидиму захисну плівку. Тож застосування препарату буде доцільним для надання першої допомоги.
Натомість Траумель С в формі мазі підійде для забезпечення тривалого анальгетичного та протизапального ефекту. Ця форма препарату застосовується у випадках, коли є потреба проникнення лікарського засобу глибоко в тканини. Наприклад, при:
- при травмах, забоях мяких тканин та запальних процесах суглобів (за умови цілісності шкіри)
- запальних процесах шкіри, без порушення її цілісності.
Також його застосовують для лікування тривалих або хронічних запальних процесів, а також усунення атопічних проявів і відновлення сухої чи подразненої шкіри.
Знаючи, як вберегти себе та рідних, ніякі незначні травми не будуть страшні. Тож, радимо заздалегідь оновити домашню аптечку та відсвяткувати так, щоб не довелося поповнювати статистику травм за святковий період 2023/2024 років.