Люди, які називають себе "біохакерами", вже роками намагаються оптимізувати свою фізіологію та підкорити тіло власним бажанням. Серед обіцяних результатів біохакінгу – покращення імунітету, продуктивності та тривалості життя. Якими ж способами можна цього досягти?

Цікаво Клітини та енергія: все, що треба знати про їхній взаємозв'язок

Що таке біохакінг

Біохакінг став хайповою темою приблизно з 2005 року, коли досягнення молекулярної біології та генетики почали використовувати для розв'язання питань, старих як саме людство. Формуються вони по-різному, але зводяться до основного:

  • Як зберегти молодість?
  • Як отримати 100% здоров'я?
  • Як досягти безсмертя?
  • Як розвинути понад здібності?

Відповіді з давніх часів шукали всі, від даосів до алхіміків, але вже на початку ХХ століття накопичені знання систематизувалися і дозволили впритул підійти до готових рішень.

Походження терміну "біохакер" важко встановити достовірно. Зважаючи на популярність хакерів наприкінці ХХ століття, молоді біологи, що працювали з модифікацією ДНК організмів, запросто могли називати так один одного. Іноді термін пов'язують із статтею Роба Карлсона, опублікованою 2005 року в журналі Wired.

Немає єдиного визначення біохакінгу. Загалом біохакери – це досить еклектична спільнота, адже усі адепти біохакінгу ставлять перед собою дуже різні цілі. Та усіх поєднує жага до знань, обмін інформацією між собою та науковою спільнотою, використання новітніх розробок і застосування гаджетів. Біохакери дистанціюються від організованої науки і водночас виступають за доступність та відкритість біотехнологічних методик.

Тут треба додати, що цей підхід має бути суто індивідуальним, враховувати особливості конкретного організму, так би мовити, характеристики її «базової моделі» на момент старту експериментів.

Мета і засоби біохакінгу сьогодні

"Злам" організму відбувається у декількох напрямках, біохакери обирають один чи всі в залежності від поставлених перед собою цілей: фізичне та емоційне здоров'я, когнітивна продуктивність, посилення або виявлення прихованих здібностей і талантів.

Під фізичним здоров'ям мається на увазі цілковите здоров'я органів і систем організму плюс бажаний рівень функціональних показників. Наприклад, біохакер Брайан Джонсон у віці 45 років працює над тим, щоб показники його організму відповідали 18 рокам. Щодня Джонсон вживає 20 видів препаратів та біодобавок. Його контролює доктор Олівер Золман (Кембридж) з командою з 30 лікарів згідно зі спеціально розробленим протоколом Zolman Level 1, 2, 3. Треба зазначити, що обидва вважають себе лише учасниками експерименту.

Щоб хакнути природні процеси старіння, біохакери використовують такий комплекс дій:

  • індивідуальна програма дозованих аеробних та силових фізичних навантажень;
  • дієта. Найчастіше зустрічаються варіанти кетодієт або на основі веганського меню;
  • детоксикація організму.

Оскільки людина не може забезпечити собі щоденне існування в ідеально збалансованих умовах, організм накопичує те, що називають токсинами: вони блокують надходження корисних речовин до потрібних органів. Біохакери вважають, що регулярна детоксикація і дренаж (лімфодренаж) людського організму обов'язкові для будь-якої методики збереження молодості тіла чи розуму.

  • Сheck-up і контроль біомаркерів.

Мовиться про щоденний контроль певних показників роботи організму та порівняння їх із референтними значеннями. Для цього використовуються гаджети типу фітнес-трекерів або смарт-кілець Oura Ring. Також обов'язковим є Сheck-up – планові комплексні аналізи для оцінки стану органів та систем в спеціалізованій лабораторії для подальшої інтерпретації фахівцями.

  • Прийом фармпрепаратів та харчових добавок.

Підбір та дозування визначається індивідуально після ретельного вивчення особливостей і потенційних можливостей організму. Обов'язково враховують побічну дію препарату, оскільки ризик нашкодити організму може звести нанівець всю користь. Широко застосовують гомеопатичні та фітозасоби.

Основні методи для налагодження емоційного здоров'я:

  • Гігієна сну. Увага приділяється оптимальній температурі та вологості приміщення, насиченості повітря киснем тощо.
  • Гігієна оточення. Сюди входить мінімізація слухових і зорових подразників, таких як яскрава реклама, надмірний шум в місті тощо, а також відмова від спілкування з неприємними людьми.
  • Прийом фармпрепаратів для нормалізації емоційного фону.

Для забезпечення когнітивної продуктивності використовують:

  • Індивідуальний режим роботи та відпочинку.
  • Сенсорну гігієну та розвиток сприйняття.
  • Медитацію.

Саме вона є основною вправою для розслаблення розуму, що допомагає зняти стрес, тривожність. В результаті очищення свідомості від зайвого – народження нових ідей, підходів, рішень. У деяких випадках використовується камера сенсорної депривації.

  • Прийом ноотропів.

Ноотропи як правило застосовуються у вигляді харчових добавок, оскільки ноотропні препарати в багатьох країнах продаються лише за рецептом.

А як же суперздібності?

Тут існує два принципово різні радикальні шляхи, обидва в стилі супергероїв Марвел.

Перший – використання біотехнологій DIY bio (do-it-yourself biology). Досить широкий напрямок, у якому кваліфіковані фахівці експериментують з людським геномом в аматорських умовах та "поза системою".

Наприклад, Джо Зайнер, доктор біофізики, що працював два роки в дослідному центрі синтетичної біології NASA, спробував змінити свій геном для збільшення м'язової маси. 2017 року він ввів собі в передпліччя ДНК із відредагованим геном міостатину. Дива не відбулося, але експерименти продовжуються.

Другий – Grinder – це шлях кіборга. Мовиться про інтеграцію людського організму з девайсами, які реально змінюють можливості людини. Наприклад, Ніл Харбіссон вживив у череп спеціальну антену, яка не тільки компенсувала незручності від вродженої ахроматопсії, але й дозволила бачити в інфрачервоному та ультрафіолетовому діапазонах. І він не один.

Біохакери-дилетанти практикують менш радикальні засоби розкриття прихованих здібностей. З найбільш цікавих – це малювати, стоячи на голові, або "качати" мозок, рухаючи вухами. Дехто вдається до методик навчання японських ніндзя, які за легендами володіли надприродними здібностями.

Чи буде набирати популярності біохакінг?

Незважаючи на революційні експерименти, біохакінг, безперечно, може позитивно вплинути на побутову культуру людства загалом. Увага до свого здоров'я, зростання інформованості, індивідуальний підхід до організму – все це може докорінно змінити терміни тривалості і якості життя людини.

Звичайно, в практиці біохакінгу є моменти, які викликають сумніви у доцільності. В першу чергу – це вживання великої кількості лікарських засобів. В інтернеті можна знайти "схеми" з вживанням 20 і більше препаратів на день, у дозах, що перевищують рекомендовані. Це справді шлях до здоров'я?

Варто зазначити, що деколи біохакінг і здоровий спосіб життя можуть означати зовсім різні речі. Небезпечні експерименти, особливо без нагляду фахівців, можуть скоріше підірвати здоров'я, ніж зробити людину знову молодою і з нуля талановитою.

Проте якщо сприймати організм як цілісну систему, з процесами, які починаються і закінчуються на рівні клітин, можна з упевненістю прогнозувати, що індивідуальний підхід до здоров'я людини та розумне застосування наукових надбань може значно наблизити нас до активного довголіття і якнайдовшого збереження когнітивних функцій. А там і до вічної молодості доберуться.