Чим небезпечна проросла картопля: чи можна її їсти

7 жовтня 2022, 20:44
Читать новость на русском

Джерело:

ukrhealth

Зрізати зайве, почистити та приготувати – зазвичай саме так ми використовуємо картоплю, яка пустила корінці вже на нашій кухні. Але чи безпечний такий продукт?

Важливо розуміти, що картопля, яка вже проросла, автоматично стає для вашого організму джерелом небезпечних токсинів. Чи можна врятувати овоч та що кажуть про це вчені, читайте далі.

Цікаво Запечені спагеті з сиром: смачний і дуже ситний обід, який сподобається усім

Чим небезпечна проросла картопля

Проросла картопля славиться кількістю небезпечних токсинів всередині, а саме соланіном. Це отруйний глікоалкалоїд, що виробляється в рослинах та викликає складні наслідки при потраплянні в організм. Про шкоду зеленої картоплі розповів експерт в галузі садівництва з Університету Ноттінгем Трент.

Нумо розбиратись, чому картопля, яка готова до висаджування, не придатна для вживання. Картопляні "вічка" – це свого роду бруньки: якщо плід вчасно не викопати, з них проросте нове листя. Тривале зберігання у шафі чи підвалі зумовлює певну видозміну "бульок", з яких формуються довгі пагони, цей процес неабияк пришвидшує світло та тепло.


Проросла картопля небезпечна / Фото Pexels

Саме світло стає головною причиною активності фізіологічних процесів, які відбуваються у картоплі, тож вона швидко зеленіє. Хлорофіл, який забарвлює овоч, не шкідливий, а навіть корисний для організму завдяки великому вмісту мінералів. І було б супер, якби на цьому етапі процес призупинився, але ж ні.

Світло та тепло продукують і соланін – хімічну речовину, про яку ми згадували вище. Вона викликає симптоми отруєння: нудоту, блювоту, діарею, спазми шлунка, печіння горла, головний біль і запаморочення. У гіршому випадку інтоксикацію можуть супроводжувати судоми, дезорієнтація, підвищення температури –  це якщо ви добряче поласуєте кількома кілограмами зеленої картоплі, що малоймовірно.

В осінній період потрібен надійний захист від вірусних захворювань і застуд. Як вберегти себе та найрідніших, розповідаємо у нашому матеріалі.

І якщо від небезпечного соланіну частково можна себе врятувати (для цього потрібно почистити картоплю) то повернути їй поживні речовини навряд чи вдасться. Річ у тім, що токсичний компонент накопичується під шкіркою картоплі і в нових пагонах, а вуглеводи та вітаміни втрачаються через активні зміни, які відбувають всередині. Тож зелену пророслу картоплю безпечніше відправити точно не у каструлю.