Що робити, коли дитина тривожиться: 5 кроків, як впоратись самотужки
Джерело:
InsiderТривога – не лише проблема дорослих. З негативними впливами стресу на організм стикаються і діти.
Як заспокоїти своє чадо та мінімізувати негативні симптоми без допомоги спеціалістів – ділимось корисними порадами для батьків у нашому матеріалі.
Цікаво Знадобиться 2 хвилини: вчені розповіли, як швидко нормалізувати рівень цукру в крові
Розпізнаємо симптоми
Пандемія COVID-19, війна та навчання під звуки сирени: рівень тривожності українських дітей росте у геометричній прогресії. Звернути увагу на стан своєї дитини варто, якщо вона часто говорить про тривожні думки чи почуття. Хоча діти частіше звертають увагу саме на фізичні симптоми, а не на емоційні. Серед них:
- головний біль;
- нудота;
- задишка;
- запаморочення;
- біль у животі;
- зміни апетиту або ваги;
- відсутність мотивації;
- раптові прояви гніву;
- поганий настрій, пригнічення;
- ігнорування речей, які раніше приносили задоволення;
- сповільнена здатність відновлюватися після несподіваних змін.
Шукаємо разом тригер
Якщо ви знайшли симптоми, буцімто наслідки тривожного стану, тепер варто встановити причину. Її варто шукати разом з дитиною: використовуйте запитання, спробуйте поговорити з нею відверто, запитайте, що вона відчуває.
Допоможіть дитині знайти причину / Фото Unsplash
"Якщо ваша дитина відповідає "Я не знаю", подумайте про те, щоб ви разом подумки пройшли весь день, граючи в детектива та шукаючи підказки до будь-яких стресових факторів", – рекомендує психіатр Неха Чаудхарі.
Позбуваємось наслідків
Тут стануть у пригоді вправи. Перш за все рекомендує звернути уваги на дихальні практики, про них ми детально розповідали тут. Саме такі вправи допомагають знайти емоційну рівновагу, позбутись напруги та сконцентрувати увагу на важливому. Це буде корисно як для дітей, так і для дорослих. Результат точно не змусить себе чекати. Як показало невелике дослідження, яке провели у 2022 році, діти віком від 7 до 10 років, які регулярно повторювати дихальну вправу, відчували нижчий рівень тривоги.
Інші способи, які допоможуть боротись з тривогою:
- медитація або йога чудово підійдуть для підлітків;
- емоційний щоденник допоможе розпізнавати свої емоції та розуміти, чому вони виникають (для малюків можете придбати наклейки з емоційними смайлами та в такий спосіб зрозуміти, що відчувала дитина протягом дня);
- музикотерапія;
- арт-терапія.
Ліквідуйте причину: пора заспокоїтись
Звичні фрази батьків "Не хвилюйся" або "Нема чого боятися" тут не спрацюють. Дитина може їх сприйняти не як добрий намір, а як ігнорування її страхів. Тож варто обирати правильні слова (контекст може відрізнятись в залежності від ситуації):
- "Потрібна сміливість, щоб зіткнутися зі своїми страхами".
- "Мені також сумно, коли я прощаюся з тобою".
- "Як я можу допомогти або підтримати тебе у цьому?".
Дайте дитині зрозуміти, що співпереживаєте з нею і приймаєте її почуття, емоції. Якщо у вашої дитини приступи агресії, поясніть, що ви розумієте її злість, та дайте дитині приклад більш продуктивного механізму подолання тривоги, як от шматування паперу, глибокий вдих або гра з м'ячем.
Спробуйте зрозуміти дитину / Фото Unsplash
Пропонуємо гарно провести час
Тривожних відчуттів легко позбутись, коли натомість запропонувати дитині гарно провести час та відволіктись. Тут згадайте усі її інтереси, а ми поділимось добіркою для натхнення:
- читання улюбленої книги;
- випічка смачного десерту;
- живопис;
- заняття новим видом спорту;
- танці вдома під улюблену пісню;
- настільні ігри у колі сім'ї.
Також заохочуйте малечу до руху, адже спорт – це одні з найкращих ліків проти тривоги. Це доводить дослідження, яке провели у 2020 році за участю дітей із симптомами тривожності. Тож діти, які щонайменше годину на день займалися помірними та інтенсивними вправами, мали нижчий рівень тривожності.
Отже, прогулянка на природі, пробіжка в парку, катання на велосипедах чи плавання будуть гарним рішенням для вас та вашої дитини.