Стрес може виникати з різних причин: через проблеми особистого та побутового характеру, суперечки на роботі або будь-які глобальні непередбачувані обставини: воєнні конфлікти, стихійні лиха тощо. Як боротися зі стресом правильно – дізнавайтеся в нашому матеріалі.

Зверніть увагу Як працює "армія" нашого організму: все, що треба знати про імунітет

Що відбувається в організмі під час стресу

Першими на стрес реагують структури центральної нервової системи (ЦНС) – мигдалеподібне тіло, гіпоталамус та гіпофіз. Вони активують ендокринну систему і спонукають надниркові залози продукувати стероїдні гормони.

Кортизол – основний стероїдний гормон, що синтезується у відповідь на стрес. Він відповідає за адаптацію і підтримку життєдіяльності організму у нових надскладних умовах. Стероїдні гормони активують імунну систему, обмін речовин та серцево-судинну діяльність. Якщо стрес тривалий, то гормони продукуються безперервно. Це призводить до виснаження імунної системи та інших життєво важливих механізмів.

Окрім того, через хронічний стрес зменшується кількість клітин, які синтезують антитіла. Як наслідок, імунітет людини не може впоратися зі знищенням небезпечних бактерій та вірусів. Доведено, що люди, які живуть у постійному стресі, більше схильні до респіраторних захворювань.

Корисно Відповідальне самолікуванняЧастіше хворіють ті, хто живе у постійному стресі / Фото Unsplash

Зниження захисних функцій організму здатне порушити утворення так званих NK-лімфоцитів. Вони відповідають за знищення пухлинних клітин в організмі.

Основні прояви

Під час гострої реакції на стрес в організмі відбуваються такі зміни:

  • прискорюються дихання та серцебиття;
  • відбуваються зміни артеріального тиску;
  • розширюються зіниці;
  • підвищується м'язовий тонус;
  • виникає спазм дихальних м'язів (поодинокі випадки).

Після стресових станів організм відновлюється сам. Однак тривала тривога може порушити цей процес. У таких випадках у людини з’являються небажані психологічні та соматичні ефекти.

До психологічних проявів належать:

  • порушення настрою;
  • знервованість та швидка стомлюваність;
  • розгубленість;
  • зниження пам’яті та уваги;
  • порушення сну.

Корисно Відповідальне лікуванняЧерез тривалий стрес порушується сон / Фото Unsplash

Окрім того, на рівні різних органів та систем організму можуть виникати так звані психосоматичні розлади: головний біль, коливання артеріального тиску, серцебиття, розлади з боку травної системи, схильність до алергічних реакцій та затяжних інфекційних захворювань.

Якщо не почати боротися, то стан буде ще гіршим. Психосоматика може перерости у стійку хворобу і призвести до тяжких наслідків.

Як справлятися зі стресом та підтримувати імунітет

Існує безліч способів подолати стрес. Кожна людина обирає той, що їй більше до вподоби. Комусь достатньо провести час із сім'єю чи домашніми тваринами, а хтось звертається до психологів. Часто як антистресову терапію люди обирають спорт, подорожі чи медитативні практики.

Корисно Відповідальне лікуванняДомашні улюбленці знижують рівень стресу / Фото Unsplash

Боротися зі стресом та його наслідками допомагають також біорегуляційні препарати на натуральній основі. Серед них варто виокремити:

  • таблетки Ньюрексан – нормалізують синтез гомону кортизолу. Цей препарат допомагає подолати наслідки стресу, нормалізує сон та забезпечує активний день. Ньюрексан містить лише природні компоненти, такі як: цинку валеріанат, страстоцвіт і кавове дерево. Він підходить дорослим та дітям від двох років, а також жінкам у період вагітності та годування груддю. Для застосування слід проконсультуватися з лікарем.
  • таблетки Енгістол – універсальний противірусний імуномодулятор. Препарат підтримує продукування інтерферону та активність макрофагів легень. Його застосовують по 1 таблетці 3 рази на добу. Енгістол підходить дорослим та дітям від 0 років, людям похилого віку, вагітним жінкам та алергікам. Перед застосуванням теж необхідна консультація з лікарем.

Будь відповідальним за своє здоров'я та здоров'я своїх близьких.

Корисно Відповідальне лікування