Щоб це збагнути, насамперед потрібно навчитися правильно реагувати на критику. Психологиня Мар’яна Франко дає кілька порад, які допоможуть вам уникнути неприємних наслідків і щоразу ставати кращим.

Корисно 5 дієвих способів, які допоможуть позбутися негативних думок

Змініть своє ставлення до критики

На думку психологині, критика насправді завжди є позитивною, адже це такий собі зворотній зв’язок від контакту з іншою людиною. А от сама інформація, яку ви отримуєте, може бути як позитивною, так і негативною. Все залежить від нашого ставлення до неї.

Якщо друг вказує вам, що те, що ви робите, може призвести до зайвих проблем у вашому житті, то така критика є конструктивна. Тобто інформація є корисною для вас і якщо ви дослухаєтеся до зауваження свого друга, то зможете уникнути неприємних наслідків,
– пояснює психологиня.

І навіть якщо ваш співрозмовник не допомагає вам, а навпаки, безпідставно засуджує, то від цього ви також можете мати зиск. Така ситуація показує, з ким насправді ви маєте справу. Ймовірно, ваш критик є людиною, схильною звинувачувати інших у своєму ж незадоволенні. З огляду на це ви можете вирішити, чи варто надалі вам з ним спілкуватися.


Якщо вас безпідставно засуджують, подумайте, чи варто спілкуватися з цією людиною / Фото Getty Images

Не поспішайте реагувати на критику

Реальність така, що переважна більшість людей не любить критики. І це нормально, адже вона порушує наше уявлення про себе і таким чином знижує самооцінку. Тому ми почуваємося дискомфортно, коли нас критикують, і намагаємося будь-якими способами уникати її.

Психологиня радить не поспішати втікати від критики, особливо коли емоції беруть гору і хочеться негайно все заперечити. Слід пам'ятати, що ви завжди встигнете спростувати нічим не підтверджені слова.

Не поспішайте реагувати на критику, візьміть тайм-аут / Фото Getty Images

Якщо ви спантеличені зауваженням, спершу візьміть тайм-аут. Для цього скажіть своєму співрозмовнику, що ви почули його думку і перш ніж що-небудь коментувати, ви волієте обдумати її. Будьте впевненими, якщо ви трошки почекаєте, ваші емоції обов’язково внормуються і тоді ви зможете адекватно відреагувати на закиди у свій бік.

Цікаво Як боротися із лінню: корисні поради від популярної психологині Вікторії Шептієнко

Пропустіть критику через фільтри

  • Фільтр користі: чи ця критика несе у собі якусь користь для мене?
  • Фільтр турботи: чи таким чином критик дбає про мої інтереси?
  • Фільтр важливості: чи ця критика зараз є важливою та актуальною для мене?

Якщо хоча б на одне питання ви дали позитивну відповідь, то скоріш за все зауваження є конструктивним і воно може допомогти вам змінитися на краще. Якщо ж на всі 3 питання ви дали відповідь "ні", можете сміливо ігнорувати таку критику, адже вона є деструктивною і лише зіпсує вам настрій.