Через популярність електронних засобів масової інформації та соціальних мереж, українці активно стежать за війною в онлайн-режимі. Фото та відео бойових дій, руйнування міст, наслідки поранень, новини про загибель відразу з'являються в інтернеті. Як все це впливає на ментальне здоров'я українців, розповідаємо у матеріалі 24 Каналу.

Цікаво Марихуана та медичний канабіс: у чому різниця

Як війна впливає на психіку українців

Відоме дослідження "Психічне здоров'я та ставлення українців до психічної допомоги під час війни", проведеному компанією Gradus Research Company, показало, що упродовж 2022 року стрес чи сильну нервозність відчували 71% опитаних, а у 2023 – вже 88%.

Також, у зв'язку з актуальними подіями, половина опитаних відчуває напругу та тривожність, про поганий настрій заявило 45% респондентів, про порушення сну – 41%, а з дратівливістю зіткнулося 38%. В оцінці свого стану переважна більшість українців керується своїми відчуттями (78%), і всього 2 – 3% опитаних зважають на думку лікаря. При цьому майже половина опитаних – 46% – не зверталися та не планують звертатися до лікаря за консультацією.


Чимало українців не звертаються до лікаря через стрес / Фото Pexels​

Які ліки обирають українці

Схильність українців до самолікування не є секретом для лікарів, фармацевтів та операторів фармринку. Але зростання продажів антидепресантів у першому півріччі 2023 року аж на 46% стало несподіванкою. Щоб оцінити масштаб цього явища, необхідно врахувати такі чинники.

  • По-перше, за оцінкою директора Інституту демографії та соціальних досліджень Елли Лібанової, з України виїхало 10,5 мільйонів населення, і це з урахуванням 1,5 мільйона, що повернулися.
  • По-друге, решта українців збідніла на 80%.
  • По-третє, загальний обсяг роздрібного сегмента фармринку України станом на березень 2023 року скоротився на 37% у натуральному вимірі та на 28% – у грошовому. На цьому фоні сегмент антидепресантів демонструє впевнене зростання.

Що таке антидепресанти


Антидепресанти – це група лікарських препаратів, які використовуються для лікування депресії та інших психічних захворювань та станів таких як тривожність, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) та обсесивно-компульсивний розлад (ОКР).

Сьогодні існує значна кількість типів цих препаратів, основні з яких:

  • Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС).
  • Нові антидепресанти.
  • Гетероциклічні антидепресанти.
  • Інгібітори моноаміноксидази (ІМАО).
  • Мелатонінергічні антидепресанти.

Попри видиму різноманітність, антидепресанти впливають на концентрацію нейромедіаторів, насамперед серотоніну. Це пов’язано з тим, що розробка цього класу препаратів ґрунтується на серотоніновій, а точніше моноаміновій гіпотезі депресії.


Існує чимало видів антидепресантів / Фото Pexels​

Що таке неспроможна гіпотеза?

Серотонінову гіпотезу депресії 1967 року висунув Джозеф Шильдкраут і Сеймур Кеті. Сформулювали її дуже обережно: допускалося, що порушення амінового обміну може бути наслідком, а не причиною депресії.

Окрім того, науковці вважали, що підтвердженням гіпотези має стати пряма демонстрація біохімічної аномалії у пацієнтів. Проблема полягає в тому, що на сьогодні моноамінова гіпотеза все ще залишається гіпотезою – тобто науковим припущенням. Проте фактів, що підтверджують її досі не виявлено. Радше навпаки.

Девід Хілі, професор психіатрії в Університеті Кардіфа, наводить факти, що свідчать про те, що досі не встановлено механізму впливу антидепресантів типу СІОЗС на серотонінову систему.

Ірвінг Кірш порівняв ефективність антидепресантів, що впливають виключно на норадреналін і дофамін (тобто не впливають на серотонін) з антидепресантами СІОЗС та показав їхню однакову ефективність. З цього він зробив висновок про неспроможність "серотонінової гіпотези".

2022 року група дослідників під керівництвом Джоанни Монкріфф опублікувала парасольковий огляд (тобто метааналіз метааналізів) кореляції депресії та серотонінової системи.

І ось основні висновки науковців:

  • Зв'язок депресії з серотоніном та його метаболітами в плазмі крові не підтвердився: у пацієнтів з депресією до початку курсу СІОЗС концентрація серотоніну в синапсах може бути вищою за норму.
  • Експерименти з тріптофановим виснаженням, що веде до зниження серотоніну, не призвели до розвитку ендогенної депресії.
  • Кореляція між варіантами гена переносника серотоніну SERT та депресією також не виявлена.

Відтак можна говорити про те, що розробка класу лікарських препаратів "антидепресанти" базувалася на гіпотезі, яка не знайшла наукового підтвердження. Тобто лікувати заявлені стани та патології вони, як мінімум, не можуть.

Сумнівна користь та безсумнівна шкода

Не менш цікаве питання – побічні ефекти антидепресантів. Не торкаючись добре відомих фактів, пов'язаних з флуоксетином/прозаком, зупинимося на діючих речовинах препаратів, яким надають перевагу українці. За даними аналітичної компанії SMD, 65% ринку антидепресантів в Україні займають три діючі речовини.

44,5% ринку роздрібного продажу припадає на діючу речовину amitriptylinum. Вона належить до гетероциклічних антидепресантів, які у всьому світі намагаються використовувати обмежено. Вони викликають багато побічних ефектів, що розвиваються частіше, ніж від антидепресантів інших типів.

Серед них:

  • Сонливість.
  • Збільшення ваги тіла.
  • Збільшення частоти серцевих скорочень та зниження артеріального тиску в положенні стоячи.
  • Антихолінергічні ефекти (розмитий зір, сухість у роті, дезорієнтація тощо).
  • Ризик синдрому скасування.


Антидепресанти можуть спричинити чимало побічних ефектів / Фото Pexels​

13,5% ринку роздрібного продажу належить діючій речовині escitalopram. Відносять до селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІОЗС), що є найвживанішим типом антидепресантів у світі. Вважається, що вони викликають менше побічних ефектів, які легше переносяться.

З усім тим, серед побічних ефектів:

  • Безсоння.
  • Апатичний синдром.
  • Сексуальні дисфункції.
  • Ризик суїциду.
  • Ризик розвитку серотонінового синдрому.
  • Ризик синдрому скасування.

7% ринку належить препаратам із діючою речовиною paroxetinum. Він також належить до селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), тобто має побічні ефекти, описані вище. Потрібно враховувати, що терміни патентного захисту препарату минули, і він доступний у категорії дженериків.

Такими є факти. З одного боку – сумнівна терапевтична дія, а з іншого – реальні небезпечні побічні ефекти. Звичайно, рішення про застосування кожного конкретного препарату – компетенція лікаря та рішення пацієнта.

Чи є альтернатива

В умовах війни нераціонально виключити повністю можливість фармпідтримки своєї нервової системи, відмовитися від засобів корекції свого емоційного стану та покращення якості життя.

При виборі терапії станів або захворювань доцільно з одного боку обирати препарати з терапевтичною дією, а з іншого – такі, що не руйнують інші системи органів та не впливають на реакцію і сприйняття (в умовах війни це небезпечно).

Насамперед мовиться про препарати, які активують енергетичні можливості організму, сприятимуть усуненню наявної симптоматики та допомагають відновити порушені функції органів і систем загалом. При цьому, що важливо, вони мають мінімум протипоказань та побічних ефектів.

Одним з таких препаратів, що добре зарекомендував себе на європейських ринках, став Ньюрексан. Він складається з рослинних та мінеральних компонентів: кавового дерева (Coffea arabica), пасифлори інкарнатної (Passiflora incarnata), цинку валерінат (Zincum isovalerianicum), овес звичайний (Avena sativa).

Ньюрексан природним шляхом зменшує нервове збудження, але не впливає на концентрацію уваги і зниження працездатності та не викликає сонливості.

Це препарат з високим профілем безпеки, що доведено знижує суб'єктивний рівень стресу, внутрішньої напруги, занепокоєння та тривожності, нормалізує сон. Ньюрексан коригує всі категорії безсоння (інсомнії). Він дозволений для застосування дорослим та дітям від 2-х років (за призначенням лікаря).