Знання про рак допоможуть вам зменшити страхи щодо небезпечного онкологічного захворювання. Розповідаємо про хворобу те, що ви, ймовірно, ще не знали.

До слова Це призводить до раку: американські вчені виокремили 2 головні причини

Важливі факти про рак

Які види найбільш поширені?

У світі налічується понад 100 видів, але найчастіше лікарі констатують рак молочної і передміхурової залоз, легень, товстої і прямої кишки. На це впливають вік, стать, расова чи етнічна групи. Зокрема, від раку передміхурової залози страждають тільки чоловіки, рак грудей переважно зустрічається у жінок.

Яка роль генетики?

Спадковість частково впливає на ризики появи раку. Генетика означає, що дехто є вразливішим до успадкування хвороби, але куди важливішими є чинники довкілля та ваш стиль життя (куріння, дієта, спорт). Це дуже часто визначає, чи розвинеться у вас захворювання.

Загалом усі різновиди раку викликаються зміненими генами. Проте лише 5 – 10 відсотків від усіх випадків є насправді спадковими.


Як генетика впливає на розвиток раку / Фото Pexels

Половині випадків розвитку раку та смертей можна запобігти

Рання діагностика допоможе у лікуванні раку молочної залози, шийки матки, товстої кишки, прямої кишки, шкіри та ротової порожнини. Знизити ризик розвитку онкології допоможуть скринінгові тести, здоровий спосіб життя, обмеження куріння й вживання алкоголю.

Є дослідження, яке демонструє можливість запобігти смерті від раку. Так, у 2019 році майже половина всіх смертей від онкології були пов'язані з курінням, вживанням алкоголю та високим індексом маси тіла.

Фінансовий статус країни впливає на смертність

70% смертей від раку у 2020-му стались у країнах, що мають низький та середній рівні доходу. Це пов'язано з відсутністю потрібної інфраструктури для діагностики, догляду та лікування онкології. Загалом це доступно у менш ніж 15% країнах з низьким та середнім рівнем доходу, водночас у державах з міцною економікою цей показник становить понад 90%.


Доходи країни впливають на смертність від раку / Фото Unsplash

Важливо Без ліків: дихальна вправа, яка миттєво знижує тиск

Рак частіше вражає ліву сторону грудей

Науковці після кількох досліджень довели, що ліва сторона грудей частіше страждає від раку, аніж права. Чому є така кореляція, відповіді поки немає. Одне з припущень роз'яснює це асиметрією тіла, адже лівий бік переважно більший за правий. Відповідно, більша кількість тканини молочної залози призводить до більшого ризику.