Деякі аналізи, особливо, якщо ви вирішили здати їх без призначення лікаря, взагалі не вплинуть на подальше лікування або ще більше заплутають. Щоб уникнути такої ситуації – пропонуємо ознайомитися з покроковою інструкцією від експертів.

До теми Базові аналізи, які важливо здавати щороку: список ендокринологині

Попри те, що в інтернеті, зокрема інстаграмі можна знайти чимало постів з переліком базових чек-апів, Талья Домбровска радить починати цей шлях з консультації у лікаря.

Скаржтеся

Вислухавши ваші скарги, лікар розпитає, огляне та обмацає проблемні ділянки. Це допоможе йому окреслити попередній діагноз, для підтвердження якого і призначаються обстеження.

Це необхідно для того, щоб обмежити кількість аналізів. Якщо їх буде занадто багато, десь, швидше за все, виявиться відхилення. Після цього знадобитися витратити багато грошей, часу і нервів, щоб довести, що це випадковість, а не захворювання. Також існує індивідуальна і лабораторна варіабельність показників. Сюди всі ці підвищення на 2 копійки від "норми".

Правила та підготовка

Для здачі деяких аналізів важливе дотримання правил, інші ж можна здавати хоч посеред дня, після прийомів їжі. Тому важливо відвідати лікаря, який на прийомі й розповість про всі нюанси.

Як цикл впливає на здачу гормонів

Для отримання точних даних, необхідно врахувати день циклу.

Будь-який день циклу: тиреотропний гормон (ТТГ), трийодтиронін (34) і тироксин (Т4), антитіла до пероксидази щитоподібної залози (АТПО) і антитіла до тиреоглобуліну (АТТГ), пролактин, антимюллерів гормон, тестостерон, глобулін, що зв'язує статеві гормони (ГСПГ), вітамін D, кальцій, паратгормон, феритин, глюкоза, глікірованний гемоглобін, кортизол, адренокортикотропний гормон, інсуліноподібний фактор росту 1, дегідроепіандростерон-сульфат (ДГЕА-с), андростендіон.

Краще 5 – 7 день циклу: лютеїнізуючий гормон, фолікулостимулювальний гормон, естрадіол.

Строго 3 – 4 день циклу: 17-он-прогестерон.

Якщо раптом циклу немає, що не рідко зустрічається в клінічній практиці, не чекайте, коли він налагодиться, а здавайте аналізи поза циклом.

Цікаво Тест: вгадай функцію гормону за його назвою

Зауважте, що у переліку немає ДГТ (дигидротестостерону), інсуліну, лептину, тому що більшості з вас не потребують здачі цих аналізів.