При взаємодії людини з хвороботворними мікроорганізмами перший удар беруть на себе шкірні покриви та слизові оболонки різних органів і систем. Більше про захисників організму та ефективну співпрацю з ними розповідаємо у нашому матеріалі.

Цікаво Як працює "армія" нашого організму: все, що треба знати про імунітет

Як працює імунна система

Що таке слизові оболонки

Слизові оболонки покривають внутрішню частину порожнистих органів дихальної, травної, сечової та статевої систем, а також поверхню очних повік і слухових проходів. Незалежно від розташування, всі слизові мають схожу будову і складаються з:

  • епітелію, тип якого залежить від органа;
  • сполучної тканини з великою кількістю кровоносних і лімфатичних судин;
  • гладенької мускулатури, що утворює м'язову пластинку.

Слизові оболонки в місцях, що зазнають певного фізичного навантаження (ротова порожнина, стравохід), мають кілька епітеліальних шарів, структура яких нагадує епідерміс шкіри.

Функції слизових оболонок

Основне завдання слизових оболонок – бути бар'єром на шляху інфекцій. Захисні властивості проявляються завдяки тому, що поверхня оболонок зволожена слизом, який продукують окремі клітини або спеціальні багатоклітинні залози. В'язкий шар перешкоджає попаданню мікроорганізмів усередину, а активне переміщення слизу допомагає вивести патогени.

Так, наприклад, у дихальній системі слизові маси переміщуються внаслідок роботи війок багаторядного епітелію, у кишківнику – шляхом перистальтики. Такі органи та частини тіла, як очі, ротова порожнина та урогенітальний тракт, виводять мікроби за допомогою відповідних секретів.

Якщо патогени все ж таки проникли в організм, спрацьовує специфічна функція захисту, яку виконує секреторний імуноглобулін А (IgA). Це антитіло міститься в секретах та на слизових оболонках:

  • слинних залоз та рота;
  • носової порожнини;
  • бронхів;
  • кишківника;
  • сечоводів та сечового міхура.

Імуноглобулін перешкоджає накопиченню та розмноженню бактерій, блокуючи їхні поверхневі антигени, за допомогою яких патогени прикріплюються до слизових оболонок.

Як зміцнити місцевий імунітет


Подбайте про здоровий раціон / Фото Pexels

Місцевий імунітет, або імунітет слизових оболонок – важливий елемент захисту організму, який потребує підтримки. Насамперед не варто забувати про загальні правила зміцнення імунної системи:

  • раціон, багатий на вітаміни та мінерали;
  • мінімізація стресових факторів;
  • дотримання режиму сну;
  • обмеження або відмова від шкідливих звичок;
  • фізична активність.

Також слід уникати пересихання слизових оболонок. Для цього необхідно підтримувати нормальний мікроклімат приміщення, стежити за вологістю повітря, регулярно провітрювати кімнату.

Для підтримки бар'єрних властивостей слизових оболонок стануть в пригоді біорегуляційні лікарські препарати на основі натуральних компонентів:

  1. Еуфорбіум композитум Назентропфен С, назальний спрей – запобігає пересиханню слизової оболонки носа, чинить противірусну, імунокоригувальну, протизапальну та протиалергічну дії. Відновлює місцевий імунний захист слизової оболонки носа. Показаний пацієнтам з гострими та хронічними ринітами й синуситами різної етіології. Препарат не викликає звикання, рекомендований для застосування дорослим і дітям віком від 2 років.
  2. Окулохеель, очні краплі – зволожують слизову оболонку ока, чинять протизапальну та протиалергічну дію, усувають подразнення, запалення та больові відчуття в оці. Препарат дозволений до застосування як дорослим, так і дітям від народження.

Перед застосуванням лікарських засобів необхідно проконсультуватися з лікарем.

Будь відповідальним за своє здоров'я та здоров'я своїх близьких!