Ефект Форера – це явище, коли загальний опис характеру всіх людей кожен сприймає як точну розповідь про себе. Більше про цікаві експерименти, дослідження та механізм роботи – розповідає 24 канал.
Цікаво Ви будете почуватись самотніми: забудьте про обмеження в їжі
Як працює ефект Форера
Спростувати вигадки екстрасенсів, астрологів, магів, людей, які читають долоні й кришталеві кулі, взявся у 1948 році Бертрам Форер. Американський психолог та професор провів експеримент серед своїх студентів та викрив усіх, кому досі вдається заробляти на довірі людей.
Головна теза Форера стосувалась того, що всі ці передбачення є універсальними і підійдуть під опис характеру кожного. Тобто ми сприймаємо загальну інформацію, яка стосується всіх, на свій рахунок.
Чому не варто вірити астрологам / Фото Unsplash
Психолог Бертрам Форер довів свої припущення на практиці. Вчений провів для студентів психологічний тест. Згодом вони отримали результат з описом і повинні було оцінити, наскільки він відповідає їхньому характеру за шкалою від 0 (дуже погано) до 5 (дуже добре). Секрет був в тому, що всім студентам роздали однаковий опис:
"Ви хочете, щоб інші люди вас любили й захоплювалися вами. Одночасно з тим ви прискіпливо ставитесь до себе. Ваш характер має вади, але зазвичай ви можете їх компенсувати. Ви маєте значний невикористаний потенціал. Хоча інші вас бачать як стриману людину, всередині ви дещо непевні і тривожні. Іноді ви вагаєтесь, чи правильним є прийняте рішення. Іноді вам потрібна зміна стану речей, і вас розчаровують перепони та обмеження. Ви вважаєте недоцільним повністю розкривати душу перед іншими. Іноді ви поводитеся як екстраверт, відкрита, привітна людина, а іноді – як інтроверт, закрита, недовірлива людина. Деякі з ваших цілей нездійсненні".
Ефект Форера найкраще працює саме у позитивному контексті. Люди часто вірять у твердження про них, якщо вони несуть гарний посил: "У вас є сильне бажання змусити людей прийняти вас і сподобатися вам", "Іноді ви докладаєте занадто багато зусиль для проєктів, які не виходять", "Ви віддаєте перевагу змінам і не любите відчувати себе обмеженими в тому, що можете зробити".
Бертрам Форер провів психологічний тест / Фото Unsplash
А ви знали Як перестати зациклюватись: 5 простих способів, які точно допоможуть
Вплив астрологів підсилюється, коли реципієнт вважає, що інформація винятково індивідуальна та стосується лише його. Підкріплює віру також авторитет дослідника. І вишенька на торті, про яку ми частково вже згадували, опис характеру містить багато позитивних якостей.
Якщо підсумувати, то Ефект Форера – це прояв форми когнітивного упередження. Тобто це звичайна людська схильність сприймати, як оригінальні та індивідуальні, позитивні описи, які насправді є неоднозначними та більше загальними, щоб охопити якомога ширші кола аудиторії.