Як страждає жіночий організм, до чого тут репродуктивна функція та як захистити себе. Про наслідки війни та способи цьому зарадити розповідає 24 канал.

Цікаво Як працює імунна система: детальний гід вашим організмом

Стрес та вплив на жіночий організм

Стрес – це природна реакція організму на негативні події, які відбуваються навколо. З тимчасовими ситуаціями наш організм вміло справляється та продовжує спокійно працювати. Про шкоду для здоров'я варто говорити тоді, коли йдеться про хронічний стрес. Першою виснажується психіка, а за нею починає страждати й організм.

Чому страждає репродуктивна система

Дослідження показують, що жінки більш гостро, ніж чоловіки, відчувають симптоми стресу, депресію та тривогу. Це пов'язане зі здатністю переробляти гормони стресу. Високий рівень щоденного стресу, з яким щодня стикаються українки, може напряму негативно впливати на гормони та репродуктивну функцію, яка є основою жіночої статевої системи. Тобто саме жіночий організм здатен зачати та виносити нове життя.

Лікарка гінекологиня-ендокринологиня клініки пластичної хірургії Grace Тетяна Шевчук пояснює, що репродукція – це тривалий та енерговитратний процес. Для того, щоб працювали яєчники, визрівала яйцеклітина, потрібен жорсткий контроль гіпофіза. А коли гіпофіз зайнятий стресом, він забуває про свою головну функцію. Це може стати причиною хаотичної роботи яєчників. Саме в цей час розвиваються порушення менструального циклу (від повної відсутності менструацій до кровотеч).


Стрес негативно впливає на репродуктивну функцію / Фото Unsplash

Ще одне модельне дослідження доводить, що стрес може стати причиною ановуляції та призводить до проблем з репродуктивною функцією серед жінок, які раніше не мали розладів. Тривожні стани грозять посиленням і передменструального синдрому, яким страждають приблизно 40 – 60 відсотків жінок репродуктивного віку. Зокрема, стикаються із посиленнями таких симптомів, як спазми, біль, дискомфорт.

Тож якщо зі стресом не боротись, вплив на фізичне здоров'я буде лише зростати. Це також може супроводжуватися порушенням настрою, сну, харчової поведінки, зниженням активності чи лібідо.

Дізнайтесь Як зелений чай впливає на організм людини: вчені знайшли ще 2 неочевидні переваги напою

Як жінкам справлятися зі стресом

Наведіть лад у всіх можливих аспектах життя, намагайтесь жити повноцінно, наскільки це можливо. Ось 5 сфер, яким варто приділити увагу:

  • Емоційна: не тримайте емоції в собі, давайте волю почуттям, дозвольте собі радіти, працюйте над здоровою самооцінкою.
  • Психічна: мисліть реалістично, відкиньте усі "а якщо", "а раптом", будьте стійкими.
  • Професійна: поставте собі цілі у роботі, розмежуйте роботу та відпочинок.
  • Соціальна: будуйте нові зв'язки з соціумом, знайомтесь з людьми, підтримуйте контакти з друзями та подбайте про особисте життя.
  • Духовна: знайдіть себе, свою ціль, зосередьтеся на вдячності іншим, живіть сьогоднішнім днем.

Не забувайте про спорт (йога та медитація допоможуть розслабитись), дихальні вправи стануть теж у пригоді, харчуйтеся правильно та майте гарний сон (7 – 9 годин).