Зазвичай пошкодження у побуті відбуваються при виконанні домашніх справ, під час роботи у дворі, на дачі чи домашній майстерні, а також внаслідок нещасних випадків чи сварок. При цьому побутові травми мають різний характер і вимагають специфічного лікування.

Читайте також Стрес впливає на ваш імунітет: як боротися, щоб врятувати своє здоров'я

Що робити, якщо ви або ваші рідні травмувалися та як правильно надати першу допомогу – дізнавайтеся в нашому матеріалі.

Види побутових травм

До найчастіших травм належать:

  • термічні опіки;
  • порізи;
  • забиття, вивихи та переломи.

Цікаво, що укуси тварин і комах також вважають ушкодженнями, отриманими у побуті.

Як надати першу допомогу при побутових травмах

Перша допомога при травмуванні здатна не лише запобігти ускладненням, але й врятувати життя. Тому так важливо знати основи першої домедичної допомоги та надати її до приїзду медичних фахівців, які можуть затриматися через непередбачувані обставини.

Перша допомога при травмуванні здатна врятувати життя / Фото Pexels

Для кожного виду побутового травмування існує свій алгоритм дій, якого потрібно дотримуватися до приїзду медиків.

Термічні опіки

Після отримання термічного опіку ушкоджене місце охолоджують. При опіках 1 – 2 ступеню уражену область підставляють під струмінь прохолодної проточної води на 15 – 20 хвилин. Якщо постраждалий отримав ушкодження 3 – 4 ступеню – охолодження виконують за допомогою чистої вологої пов'язки, яку накладають на 10 – 15 хвилин та забезпечують людині повний спокій.

Охолодіть пошкоджену ділянку та забезпечте пацієнту спокій / Фото Pexels

Категорично заборонено проколювати пухирі, змащувати уражену область олією або самостійно відривати одяг, що прилип до рани.

Порізи

Допомога при порізах буде залежати від глибини та ступеня пошкодження. При незначних ранах слід провести антисептичну обробку, накласти стерильну пов'язку або пластир. Якщо ушкодження глибоке і супроводжується рясною кровотечею, пов'язка має давити на поріз.

Допомога при порізах буде залежати від глибини та ступеня пошкодження / Фото Pexels

Важливо вміти відрізняти венозну кровотечу від артеріальної. При пошкодженні артерії кров має яскраво виражений червоний колір і витікає пульсуючим фонтаном. В такому випадку необхідно накласти джгут та обов'язково зафіксувати час, коли це було зроблено. При цьому важливо якнайшвидше звернутися за допомогою до спеціалістів.

Забиття, вивихи та переломи

При забиттях, вивихах і переломах рекомендується забезпечити нерухомість ушкодженої ділянки та прикласти холодний предмет: лід, пляшку з холодною водою чи прохолодну вологу тканину.

Забезпечте нерухомість ушкодженої ділянки / Фото Unsplash

Якщо у постраждалого виявлено перелом, йому накладають шину з підручних матеріалів (дощок, фанери, палиць) для повної іммобілізації кінцівки. По довжині конструкція не повинна виходити за суглоби, між якими сталася травма.

Надалі лікар може призначити протизапальні та знеболювальні препарати, наприклад, гель або мазь Траумель С. Натуральні компоненти лікарського засобу знімають запалення та біль, активують процеси регенерації, мають кровоспинну, антиексудативну та імуномодулюючу дію.

Мазь і гель Траумель С показали свою ефективність при побутових травмах у дорослих і дітей різного віку. Крім впливу на уражені області, препарати стимулюють саморегуляцію організму, покращують загальний стан, нормалізують сон та апетит, що дуже важливо під час відновлення після перенесеної травми.

Будь відповідальним за своє здоров'я та здоров'я своїх близьких!