Навіть у такий складний час потрібно підтримувати свою фізичну та психологічну форму. Тренер Віктор Мандзяк розповів, як можна допомогти собі та своєму організму: всього 5 порад і ваше життя зміниться.

Цікаво знати Скільки цукру містять ваші улюблені ягоди і фрукти

Як не поправитись, сидячи вдома

Багато для кого з нас життя набуло форм телевізора і холодильника. Тобто, ми практично не рухаємось і багато їмо. Це послаблює наші м'язи, в той час, як жирова тканина росте, наче на дріжджах. Не зовсім здорова історія, точніше зовсім не здорова,
– пояснює тренер Віктор Мандзяк.

Тренуйтесь

Повертаємось до традиційних та знайомих усім порад фізичних активностей. Вправи розвивають м'язи, допомагають запустити обмінні процеси в організмі та й загалом активувати багато важливих систем, яким потрібне збадьорення. До того ж це гарна можливість спалити зайві калорії, які ви прихопили у холодильнику.

Не їжте за переглядом

Тут важливе чітке розмежування – перегляд передач чи стрічки соцмереж окремо і прийом їжі окремо. Поєднувати ці процеси не можна. Під час споживання їжі вашими єдиними супутниками повинні бути тарілка та виделка.


Відкладайте гаджети під час прийому їжі / Фото Pexels

Не турбуйте холодильник без потреби

Якщо у вас з'явилась погана звичка щоразу зазирати у холодильник, коли стає скучно чи тривожно – це поганий дзвіночок. Ефективно засвоїти поради експерта допоможе планування прийомів їжі. Якщо вам комфортно їсти 3 – 4 рази на день – розпишіть це у своєму графіку. До речі, кількість прийомів, на яку ви розбиваєте свій денний раціон, не має жодного значення.

Вживайте смаколики "дозовано"

Забороняти вживати собі улюблені десерти – це прямувати до харчових розладів, про які ми розповідали тут. Солодощі, випічку, чипси, ковбаски та інші ваші улюблені закуски варто їсти тоді, коли ви вже ситі. Відчувайте чітко межу та не напихайтесь зайвим, краще відкладіть частину на потім.

Зверніть увагу Багато калорій і майже немає користі: як перетворити рис у корисний гарнір

Позбудьтесь стресу

"Зараз ми всі перебуваємо в перманентному стресі. Стрес робить людину імпульсивною. Імпульсивна людина погано контролює свою поведінку, харчову теж. Якщо є вибір між гречкою та шоколадом, гречка лишиться цілою, кожне зернятко", – пояснює тренер.


Виключіть стрес / Фото Pexels

Бажання заїсти стрес солодким живе у кожному з нас. І поки вас на кухонній полиці є шоколад, ви не заспокоїтесь. У такому випадку легко переїсти, тому краще вдома не тримати такі продукти. Ситно обідаємо чи вечеряємо і лише тоді вирушаємо за покупками у пошуках смачненького. Обираємо їжу головою, а не емоціями. Купуйте смаколик лише на один раз. Так ви будете їсти тоді, коли справді відчуватимете потребу.